لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۲۸ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۰:۵۶

راهپیمایی در شهرهای مختلف جهان در همراهی با راهپیمایی کنترل اسلحه در آمریکا


«راهپیمایی برای جانمان» در پاریس
«راهپیمایی برای جانمان» در پاریس

صدها هزار نفر در راهپیمایی موسوم به «راهپیمایی برای جانمان» در واشنگتن پایتخت و دیگر شهرهای آمریکا از پرزیدنت ترامپ و قانونگذاران آمریکایی خواستند که برای پایان دادن به خشونت‌های مرگبار ناشی از فروش بی‌رویه اسلحه قوانین سخت گیرانه تری وضع کنند.

همزمان، هزاران نفر نیز با تجمع‌های خود در برخی از کشورهای جهان با این راهپیمایی اعلام همبستگی کردند.

در تجمع صدها هزار نفری شنبه ۴ فروردین در واشنگتن، که بیشتر از نوجوانان و جوانان تشکیل شده بود، هنرمندان سرشناس آمریکایی در همدردی با خانواده‌‌های قربانیان تیراندازی‌های مرگبار در آمریکا و اصلاح قانون اسلحه برنامه اجرا کردند.

در این تجمع، سخنرانی نومی وادلر، دختر یازده ساله رنگین پوست، توجه بسیاری را به خود جلب کرد. او گفت که به نمایندگی از دختران آمریکایی آفریقایی تباری در این تجمع شرکت کرده است که سرنوشت آنها در تیتر اول اخبار روزنامه‌های آمریکایی منعکس نمی‌شود.

اما گونزالس که برادرش، چند دوست و همکلاسی اش و چند معلمش را ماه گذشته در تیراندازی در مدرسه پارکلند فلوریدا از دست داد، اسامی تمامی ۱۷ کشته در این تیراندازی را بازگو کرد.

در پارکلند فلوریدا، شماری از بازماندگان تیراندازی ماه گذشته در مدرسه‌ای در این شهر در تجمع خود، خواستار اقدامات قانونی برای حفظ جان نوجوانان و جوانان در خشونت‌های مسلحانه شدند.

در شهر آتلانتا در ایالت جورجیا، جان لوئیس، عضو مجلس نمایندگان آمریکا و از رهبران سرشناس حقوق مدنی به شرکت کنندگان در تجمع گفت که زمان آن رسیده است به این خشونت‌ها پایان داده شود.

در تجمع نیویورک، پاول مک کارتنی، از گروه سابق بیتلز گفت به این دلیل در این تجمع شرکت کرده است که یکی از بهترین دوستانش، جان لنون، خواننده اسطوره های بیتلز را در خشونت مسلحانه از دست داده است.

در بوستون ماساچوست جمعیتی عظیم که توسط دانش‌آموزان این شهر سازماندهی شده بودند، خواستار وضع قوانین سخت گیرانه تری برای خرید اسلحه شدند.

در شیکاگو، هزاران نفر به سمت ساختمان شهرداری این شهر راهپیمایی کردند.

بسیاری از شهرهای دیگر کشورهای جهان نیز صحنه تجمع هایی در همبستگی با راهپیمایی کنترل اسلحه آمریکا بود.

در بریتانیا، شماری در تجمع خود در مقابل سفارت آمریکا در لندن، همبستگی خود را با تجمع‌های آمریکا ابراز کردند.

در فرانسه، تجمع همبستگی با راهپیمایی در شهرهای آمریکا، در مقابل برج ایفل در پاریس برگزار شد. آمریکایی‌های مقیم فرانسه نیز در تجمع خود، خواستار اصلاح قانون اسلحه در آمریکا شدند.

در آلمان، هزاران نفر در تجمع‌هایی در شش شهر این کشور، همدردی خود را با خانواده‌های قربانیان کشتارهای مسلحانه در آمریکا اعلام کردند.

در سیدنی استرالیا، صدها نفر در همبستگی با تجمع‌های روز شنبه در آمریکا تجمع کردند. در بمبئی هند نیز شماری در همدردی با خانواده‌های قربانیان مدرسه پارکلند تجمع کردند.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG