لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۲۰ آذر ۱۴۰۲ ایران ۱۳:۰۵

نسخه نادر کتاب «مارسل پروست» بیش از نیم میلیون یورو فروخته شد


نسخه نادر رمان «طرف خانه سوآن» به قیمت بیش از نیم میلیون یورو به فروش رفت
نسخه نادر رمان «طرف خانه سوآن» به قیمت بیش از نیم میلیون یورو به فروش رفت

نسخه نادر رمان «طرف خانه سوآن» نوشته مارسل پروست، نویسنده فرانسوی در حراجخانه «ساتبی» پاریس به قیمت بیش از نیم میلیون یورو به فروش رفت.

نامه هایی نوشته شده توسط خود نویسنده نیز ضمیمه این کتاب هستند که نشان می دهند او به روزنامه های پول می داده تا نقدهای مثبت از کتابش بنویسند.

این کتاب، یکی از پنج نسخه «طرف خانه سوآن» است که روی کاغذ ژاپنی «واشی» در سال ۱۹۱۳ چاپ شده است.

سه نسخه دیگر کتاب که کارشناسان از آن به عنوان «جام مقدس پروست» یاد می کنند در دست مجموعه داران خصوصی است و یکی از نسخه های آن نیز در جریان جنگ جهانی دوم ناپدید شد.

نسخه فروش رفته از سال ۱۹۴۲ که یک کتابفروشی آن را در حراج خرید تاکنون، جایی نمایش داده نشده است.

نقدی ناشناس نوشته شده توسط خود نویسنده

«طرف خانه سوآن»، اولین جلد از شاهکار پروست «در جستجوی زمان از دست رفته» است.

زمانی که این کتاب به بازار آمد ، نقدی هم در مورد آن چاپ شد که این رمان را «شاهکاری کوچک» می خواند که همانند «نسیمی تازه» خواب آلودگی آثار کسل کننده دیگر در بازار را از بین می برد.

نویسنده این نقد، کسی به جز خود «مارسل پروست» نیست. او نقد را همراه با ۶۰۰ فرانک که معادل ۲۰۰۰ یوروی امروز است به روزنامه «دِبا» فرستاد تا با امضاء ناشناس در صفحه نخست چاپش کنند.

او سیصد فرانک هم برای نقدی کوتاه در صفحه اول روزنامه «فیگارو» پرداخت.

«لوئی برون»، مدیر نشر «گراسه» نخستین ناشر این رمان، مدارک و نامه هایی را که نشان می دهد «پروست» چطور به دنبال بازاریابی برای کتابش بود به کتاب ضمیمه کرده است.

«پروست» در یکی از نامه ها به ناشرش از اینکه روزنامه کلمه «پرآوازه» را که او برای توصیف خودش به کار برده حذف کرده، گله کرده است.

«برون» پس از آنکه چند ناشر حاضر به چاپ رمان «طرف خانه سوآن» نشدند، آن را با هزینه خود نویسنده منتشر کرد.

«ژان ایو تادی»، کارشناس آثار «پروست» و مسئول نظارت بر چاپ نسخه جدید «در جستجوی زمان از دست رفته» می گوید «پروست» از نخستین کسانی بود که اهمیت بازاریابی و ارتباط رسانه ای را می فهمید و هر چند تبلیغ برای خود، در دنیای امروز فساد محسوب می شود در دوره «پروست» مرسوم بود.

پس از موفقیت کتاب در بازار، انتشارات «گالیمار»، امتیاز آثار «پروست» را خرید و در سال ۱۹۱۹ رمان دوم یعنی «دختران جوان شکوفا» را چاپ کرد؛ اثری که جایزه معتبر ادبی «گنکور» را برای «پروست» به ارمغان آورد.

«پروست» نسخه پنجم «طرف خانه سوآن» را که در حراجخانه «ساتبی» به فروش رفته به نخستین ناشرش تقدیم کرده و نوشته «این کتاب، اولین دوستی اش با نشر گراسه را از یاد نخواهد برد»

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG