لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۴ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۲۲:۲۶

همسر ابراهیم رئیسی: «جنجال» مهسا امینی «هراس‌افکنی آمریکا بود» 


جمیله علم‌الهدی، دختر امام جمعه مشهد و همسر ابراهیم رئیسی.
جمیله علم‌الهدی، دختر امام جمعه مشهد و همسر ابراهیم رئیسی.

جمیله علم الهدی، همسر رئیس دولت جمهوری اسلامی در اظهار نظری جدید با «جنجال» نامیدن واقعه مرگ در بازداشت مهسا امینی و اعتراضات سراسری چندین ماهه پس از آن، این جنبش اعتراضی را به خارج از کشور نسبت داد.

همسر ابراهیم رئیسی در گفت‌وگو با شبکه تلویزیونی «راشا تودی» مدعی شد که تمامی «جنجالی» که بر سر «موضوع مرحوم مهسا امینی» در کشور رخ داد، چیزی جز «ارعاب و هراس‌افکنی» از سوی آمریکا نبوده است.

او همچنین واکنش‌های ببن‌المللی به مرگ در بازداشت مهسا امینی و برخورد با معترضان را «نسخه جدیدی از به اصطلاح سیاست ارعابی» علیه جمهوری اسلامی عنوان داشته است.

چندی پیش، در سوم آبان‌ماه، حسین طائب، مشاور عالی فرمانده کل سپاه و رئیس سابق سازمان اطلاعات سپاه پاسداران نیز مدعی شده بود که وقایعی مانند «درگذشت مهسا امینی» حادثه نیست؛ بلکه «طراحی» است.

این چهره امنیتی جمهوری اسلامی با توصیف شباهت مرگ‌ مهسا امینی با ندا آقاسلطان در سال ۸۸ و طی ناارامی‌های پس از انتخابات ریاست‌جمهوری، آن را با «طراحی قبلی» خوانده بود.

علی خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی نیز در هفتم مهرماه با «اغتشاش» نامیدن اعتراضات عمومی، آنها را «برنامه‌ریزی شده» اعلام و گفته بود: اگر قضیه این دختر جوان هم نبود، بهانه دیگری به‌وجود می‌آوردند تا امسال در اول مهر، در کشور نا امنی و اغتشاش ایجاد کنند.

اعتراضات سراسری ایران پس از کشته شدن مهسا امینی در بازداشت نیروی انتظامی آغاز شد. در جریان سرکوب این اعتراضات از سوی نیروهای امنیتی جمهوری اسلامی، از ۲۶ شهریور تاکنون، دست کم ۵۲۵ تن از جمله ۷۱ کودک و نوجوان زیر ۱۸ سال کشته شده‌اند.

بررسی پرونده کشته شدن مهسا امینی توسط نهادهای حکومت با ابهامات بسیاری روبه‌رو بود، به گونه‌ای که بارها مورد اعتراض خانواده و وکیل خانواده امینی قرار گرفت. با این وجود، تاکنون مقامات مسئول در جمهوری اسلامی اجازه بررسی جامع این پرونده توسط مراجع مستقل را نداده‌اند و از همان ابتدا تلاش کردند تا روایت خود را به خانواده و افکار عمومی تحمیل کنند. روایتی که با ابهامات مختلفی روبه‌رو بود و پنهانکاری‌ و مانع‌تراشی‌های حکومت براین ابهامات دامن زد.

XS
SM
MD
LG