لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۳۱ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۲۰:۰۶

واکنش‌های گسترده به یک «طرح تبعیض‌آمیز»؛ طرح خرید خدمت سربازی اجباری پس از دو روز لغو شد


خدمت سربازی در ایران
خدمت سربازی در ایران

در پی واکنش‌های گسترده به طرح خرید سربازی اجباری، به مبلغ ۲۵۰ تا ۶۰۰ میلیون تومان، گزارش‌ها از ایران حاکی از این است که این طرح دو روز پس از علنی شدن باز پس گرفته شده و اصلاح شده است.

خبرگزاری فارس روز دوشنبه ۱۱ بهمن نوشت «طرح تبعیض‌آمیز» خرید خدمت سربازی پس گرفته شده است.

هم‌زمان، ایرنا نیز به نقل از علی علیزاده، عضو کمیسیون تلفیق مجلس شورای اسلامی گزارش داد این طرح اصلاح شده و به موجب آن مشمولان متأهل با دو فرزند بدون پرداخت «هزینه یا جریمه» کارت معافیت از خدمت دریافت می‌کنند.

بنا بر این گزارش، علیزاده گفت کمیسیون تلفیق اولویت افراد بالاتر از ۳۰ سال را تصویب کرد، اما احتمالا در صحن مجلس بنا بر نظر ستاد کل نیروهای مسلح به ۳۵ سال تغییر یابد.

کمیسیون تلفیق بودجه ۱۴۰۱ مجلس شورای اسلامی شنبه ۹ بهمن با خرید سربازی برای سربازان غایب موافقت کرده بود. در این طرح عنوان شده بود که در راستای «استحکام خانواده و فرزندآوری» مشمولانی که بیش از پنج سال غیبت داشتند و افراد متأهل بالای ۳۵ سال، کارت معافیت از خدمت در زمان صلح می‌گیرند.

بنا بر گزارش‌های پیشین، مبلغ اعلام شده برای فروش خدمت سربازی، برای کاردانی و کمتر از آن ۲۵۰ میلیون تومان، کارشناسی و کارشناسی ارشد ۴۰۰ میلیون تومان، و پزشکی عمومی، دکتری تخصصی و بالاتر از آن ۶۰۰ میلیون تومان تعیین شده بود.

ایرنا روز یک‌شنبه در گزارشی اعلام کرد «دولت و نیروهای مسلح» با طرح فروش سربازی در قبال «مبالغ نجومی» مخالفت کرده‌اند و آن را «تبعیض‌آمیز» دانسته‌اند.

بازتاب خبر طرح خرید خدمت سربازی در مقابل وجه‌های کلان، با واکنش گسترده‌ای از سوی شهروندان مواجه شد. کاربران ایرانی در شبکه‌های اجتماعی از گسترش فقر، شکاف طبقاتی و ناتوانی مشمولان از پرداخت چنین مبالغی سخن گفتند.

یک روزنامه‌نگار با بیان این که «هنوز تبعیض تلخ خرید سربازی» را به یاد دارد، در توییتی نوشت: در مرکز آموزشی ارتش در سمنان ما را جدا کردند، ما دائمی‌ها ۲ ماه در پادگان بودیم، اما آنهایی که پدرانشان خدمت را خریدند، پس از یک ماه آموزشی نیم‌بند رفتند.

برخی کاربران هم به سقف ۴۵۰ میلیون تومانی پاداش بازنشستگی پس از ۳۰ سال خدمت و مقایسه آن با مبالغ مطرح شده برای خرید خدمت سربازی اشاره کردند.

XS
SM
MD
LG