لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۱۸ آذر ۱۴۰۲ ایران ۱۶:۳۹

ابراهیم بوبکر کیتا رئیس جمهور مالی شد


سومایلا سیسه (چپ) و ابراهیم بوبکر کیتا (راست)
سومایلا سیسه (چپ) و ابراهیم بوبکر کیتا (راست)
رئیس جمهوری جدید مالی انتخاب شد. در دور دوم انتخابات سومایلا سیسه شکست در مقابل حریف را پذیرفت و به این ترتیب ابراهیم بوبکر کیتا، پیروز انتخابات و رئیس جمهوری جدید مالی شد.

سومایلا سیسه شامگاه دوشنبه در اظهاراتی پیروزی ابراهیم بوبکر کیتا را تبریک گفت و برای او آرزوی موفقیت کرد.

سخنگوی آقای کیتا گفت نتایج نشان می دهد که او در دور دوم انتخابات ریاست جمهوری مالی در روز یکشنبه، ٧٥ الی ٨٠درصد آرا را بدست آورده است. او گفت کیتا بیشتر از همه بر همبستگی ملی تاکید خواهد گذاشت. او گفت: «همبستگی ملی اولویت ما است. کشور بین شبه نظامیان، نخبگان و دیگر دسته ها تقسیم شده است.»

مقامات انتخاباتی هنوز نتایج رسمی آرا را اعلام نکرده اند. گفته شده که نتایج روز چهارشنبه اعلام خواهد شد. بازرسان می گویند دور دوم انتخابات بدون اشکال و سالم برگزار شد.

مدیر ماموریت نظارت بر انتخابات آفریقا گفت از نحوه سازماندهی و شفافیت دور دوم رای گیری در مالی رضایت داشت.

در دور اول انتخابات مالی که حدود یک ماه پیش برگزار شد، ابراهیم بوبکر کیتا حدود ٤٠ درصد آرا و سومایلا سیسه، رقیب انتخاباتی او حدود ٢٠ درصد آرا را کسب کرد.

این اولین انتخابات مالی از سال ٢٠٠٧ تاکنون است و با نتیجه ای که بدست آمده، راه برای اعطای وعده کمک بین المللی ۴ میلیارد دلاری به مالی هموار می شود. این کمک به دنبال وقوع کودتای سال گذشته در مالی به حالت تعلیق درآمد.

فرانسوا اولاند، رئیس جمهوری فرانسه انتخابات مالی را پیروزی دمکراسی خواند. پیشتر در سال ٢٠١٣ فرانسه برای مقابله با شبه نظامیان اسلامگرا به مالی سرباز اعزام کرد.

جدایی طلبان اسلامگرا موسوم به طوارق سال گذشته و پس از کودتا، کنترل شمال مالی را در دست گرفتند.

یک نیروی حافظ صلح سازمان ملل متحد متشکل از ١٢ هزار سرباز در ماه ژوئیه تامین امنیت در مالی را برعهده گرفت.
XS
SM
MD
LG