لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲۹ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۴:۰۹

کارزار دور دوم انتخابات ریاست جمهوری مالی


دو نامزد سیاسی قدرتمند مالی برای برگزاری دور دوم انتخابات ریاست جمهوری در روز یکشنبه و جلب آرای مردم نهایت تلاش خود را به کار گرفته اند.

ابراهیم بوباکار کیتا، نخست وزیر پیشین با سومیلا سیسه، وزیر دارایی پیشین مالی برای پیروزی در انتخاباتی رقابت می کند که پس از پشت سر گذاشتن یک بحران سیاسی هجده ماهه می توان آن را نقطه عطفی برای سرنوشت سیاسی این کشور قلمداد کرد.

به دلیل تاخیر در تایید نتایج دور اول انتخابات که روز ۲۸ ژوئیه و عید فطر برگزار شد، جمعه تنها روز واقعی کارزار انتخاباتی نامزدها است و انتظار می رود هر دو نامزد در سراسر مالی با رای دهندگان دیدار کنند.

آقای کیتا در دور اول انتخابات بیشترین رای که شامل ۲۷ نامزد است را به خود اختصاص داد اما برای کسب اکثریت مطلق ناکام ماند.

هر دو نامزد انتخابات ریاست جمهوری در سال ۱۹۹۹ در دولت خدمت کردند اما پس از انتخابات سال ۲۰۰۲ مسیر سیاسی خود را جدا کردند.

انتخابات روز یکشنبه می تواند سرآغازی نوین برای این کشور آفریقای غربی باشد.

مالی سال گذشته شاهد شورش های قومی و کودتای باماکو و تسخیر شمال کشور توسط گروه های شبه نظامی اسلام گرای بود. حمله نظامی به رهبری فرانسه در اوایل سال جاری کنترل این بخش ها را از اسلام گرایان بازپس گرفت.
XS
SM
MD
LG