لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۵ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۱۲:۲۰

عضو انصارالدین به جرم مشارکت در تخریب میراث باستانی به زندان محکوم شد


احمد الفاقی المهدی، عضو انصارالدین، در دادگاه بین المللی کیفری
احمد الفاقی المهدی، عضو انصارالدین، در دادگاه بین المللی کیفری

قضات رسیدگی به جنایات جنگی، یک شورشی اسلامگرا را به دلیل نابود کردن اماکن مقدس طی درگیری های سال ۲۰۱۲ میلادی در مالی به ۹ سال زندان محکوم کردند.

به گزارش خبرگزاری رویترز، پس از بررسی پرونده احمد الفاقی المهدی در دیوان بین المللی کیفری، قضات این دادگاه او را به خاطر مشارکت در تخریب میراث فرهنگی متهم و به ۹ سال زندان محکوم کردند.

گروه های حقوق بشری و کارشناسان قوانین بین المللی امیدوارند محکومیت المهدی درسی باشد برای دیگرانی که از نزاع میان کشورها و گروه های قومی-مذهبی به عنوان بهانه ای برای تخریب میراث فرهنگی جهان استفاده می کنند.

احمد المهدی، عضو سابق گروه شبه نظامی انصارالدین، که تبعه کشور مالی است، در درگیری ها در این کشور در سال ۲۰۱۲، در تخریب ۱۰ مکان تاریخی مسلمانان شهر تیمبوکتو در مالی نقش داشته است. او به خاطر اقداماتش در این دوران در دادگاه ابراز پشیمانی کرده است.

از میان اماکن ویران شده، ۹ نمونه از آنها در فهرست میراث فرهنگی یونسکو قرار داشته و به گفته قضات دادگاه برای ساکنان تیمبوکتو «اهمیت تاریخی و عاطفی» زیادی داشته است.

بررسی پرونده المهدی و محکومیت او، اولین مورد رسیدگی دیوان کیفری بین المللی به جرایمی چون تخریب آثار باستانی-فرهنگی را تشکیل می دهد.

XS
SM
MD
LG