لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۱۰ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۰:۰۰

گروگانگیری در مالی؛ دست‌کم ۲۰ نفر کشته شدند


هتل رادیسون بلو محل اقامت برخی خارجی ها در مالی است.
هتل رادیسون بلو محل اقامت برخی خارجی ها در مالی است.

تعداد کشته شدگان بحران گروگانگیری در هتلی در شهر باماکو، پایتخت مالی، به دست‌کم ۲۰ نفر رسید.

حدود ده مرد مسلح روز جمعه وارد هتل "رادیسون بلو" شدند و در حالی که فریاد "الله اکبر" سر میدادند، اقدام به تیراندازی کردند.

خبرگزاری آسوشیتدپرس به نقل از منابع رسمی تعداد قربانیان این گروگانگیری را دست کم ۲۰ نفر اعلام کرده است؛ با این حال خبرگزاری‌های فرانسه و رویترز این آمار را ۲۷ نفر اعلام کردند، که حداقل سه نفر از اجساد متعلق به مهاجمان است.

آسوشیتدپرس به نقل از سخنگوی نمایندگی سازمان ملل متحد در مالی نوشت که دو نفر از مهجمان در درگیری با نیروهای امنیتی کشته شده‌اند، اما هنوز نمی‌توان گفت آیا بحران پایان یافته است یا خیر.

به گفته او، ماموران امنیتی اتاق به اتاق در جستجوی دیگر مهاجمان احتمالی یا اجساد بیشتری از قربانیان هستند.

در آغاز گروگانگیری حدود ۱۷۰ نفر در هتل بودند، که ۱۴۰ از آنها مهمان و ۳۰ نفر هم از کارکنان هتل بودند. ​گفته می شود مهاجمان ابتدا چند گروگان مسلمان را آزاد کردند.

به گفته مقام‌های فرانسوی یک پیکارجوی الجزایری به نام مختار بلمختار پشت این گروگانگیری بوده است. وی رهبر گروه مرابطون، یک سازمان اسلام‌گرای جهادی مرتبط با شبکه القاعده در شمال آفریقا، است، که به فعالیت‌های تروریستی، آدم‌ربایی، قاچاق و خریدوفروش اسلحه متهم است.

اسم این گروه، اشاره به حکومت اسلامی "مرابطان" دارد که در سال‌های ۱۰۵۶ تا ۱۰۶۰ میلادی در شمال آفریقا و بخشی از آندلس، در جنوب اسپانیا حکمرانی می‌کرد.

آخرین خبرها از گروگانگیری در مالی در بلاگ زنده

در سال ۲۰۱۲ بنیادگرایان اسلامی که با القاعده ارتباط داشتند، کنترل مالی را در دست گرفتند. با این حال، با دخالت ارتش فرانسه، این بنیادگرایان از مناطق شمالی مالی بیرون رانده شدند.

خبرگزاری رویترز گزارش داده است که نیروهای ویژه مالی هنوز در طبقات بالای هتل رادیسون با مهاجمان درگیر هستند. این در حالی است که مقام های امنیتی می‌گویند اوضاع در هتل رادیسون تحت کنترل است.

شبکه خبری سی.ان.ان پیشتر در گزارشی در همین زمینه گفت که نیروهای ویژه آمریکا برای کمک له نیروهای امنیتی مالی وارد عمل شده‌اند. خبرگزاری رویترز هم گفت ۲۵ نیروی نظامی آمریکا از قبل در باماکو حضور داشتند.

وزیر اطلاعات مالی نیز اعلام کرد که همه گروگان‌ها آزاد شده‌اند. با این حال هنوز از وضعیت مهاجمان یا گروگان‌های کشته شده، اطلاعات دقیقی به طور رسمی منتشر نشده است.

مقام های بلژیک می گویند، یکی از دیپلمات های آن کشور به نام جفری دیودونه در میان کشته شدگان است. سخنگوی ارتش آمریکا نیز گفت شش شهروند آمریکایی در میان نجات یافتگان هستند.

گزارش های پراکنده ای درباره ملیت گروگان ها منتشر شده است. شش نفر از کارکنان شرکت هواپیمایی ترکیه و هفت شهروند چینی در میان گروگان ها هستند.

جمهوری مالی در غرب آفریقا، یکی از فقیرترین کشورهای جهان است و بیش از ۱۵ میلیون نفر جمعیت دارد که ۱۰ درصد آن‌ در پایتخت ساکن هستند.

با این که این کشور از منابع طلا، اورانیوم برخوردار است، اما حدود نیمی از مردم مالی زیر خط فقر زندگی می‌کنند.

XS
SM
MD
LG