لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۵ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۴:۳۱

گسترش دامنه جستجوی هواپیمای مالزیایی


مقامات مالزی دامنه جستجو برای هواپیمای مفقود شده را به طرف هند گسترش داده اند و می گویند امکان دارد پیش از آخرین تماس با زمین، ساعت ها در آنجا پرواز کرده باشد.

آسوشیتد پرس گزارش می دهد روز پنجشنبه هواپیماها برای جستجوی ناحیه ای در نزدیکی دماغه جنوبی ویتنام فرستاده شدند. در آنجا تصاویر ماهواره های چینی که در وبگاه دولت چین منتشر شد ظاهرا سه شیئی شناور را نشان می داد.

با این حال، کفیل وزارت ترابری مالزی گفت سفارت چین به دولت اطلاع داد تصاویر به اشتباه منتشر شد و هیچ قطعه ای از هواپیما را نشان نمی دهد.

هواپیما بامداد شنبه کوالالامپور را ترک کرد و زمانی که تماس آن با برج های مراقبت و رادار غیر نظامی قطع شد، در مسیر شمال غربی در آسمان دریای چین جنوبی پرواز می کرد.

روزنامه وال استریت جورنال روز پنجشنبه بنقل از تحقیقگران آمریکایی گفت آنها بر این گمانند که هواپیما پس از آخرین تماس تائید شده حدود چهار ساعت در هوا ماند، و به داده های موتورهای هواپیماها که بطور خودکار به زمین مخابره می شود استناد می کنند.

کفیل وزارت ترابری مالزی گفت دولت با شرکت رولزرویس، سازنده موتور تماس گرفت، و هر دو گفتند آخرین اطلاعات موتور ساعت یک و هفت دقیقه بامداد، حدود ۲۳ دقیقه پیش از آن که هواپیما تماسش را از دست بدهد، دریافت شد.

او گفت مالزی از هند و دیگر کشورهای همسایه خواسته است اطلاعات دریافتی رادارها را ارائه دهند. یک مقام در دهلی نو گفت هند قصد دارد هواپیماها و کشتی هایی را به بخش جنوبی دریای چین بفرستد.
XS
SM
MD
LG