لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۹ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۳:۰۵

عملیات جستجوی پرواز ۳۷۰ مالزی احتمالا برای همیشه متوقف شد


آخرین مرحله از عملیات جستجو برای یافتن بقایای هواپیمای مفقود شده پرواز شماره ۳۷۰ خطوط هوایی مالزی و سرنشنیان آن، روز سه شنبه پس از حدود سه سال پایان یافت و احتمالا برای همیشه متوقف شد.

به گزارش خبرگزاری آسوشیتدپرس، پایان عملیات نه به دلیل نبود سرنخ‌های مرتبط، بلکه به این دلیل اعلام شد که کشورهای درگیر در این عملیات پرهزینه‌، دیگر تمایلی برای آغاز فاز جدید جستجو در اعماق دریا ندارند.

اواخر سال گذشته میلادی (اوایل دی ماه)، وقتی کشتی‌های مجهز به فناوری‌های نوین جستجوی آخرین نوار از منطقه ۱۲۰ هزار کیلومتر مربعی تعیین شده را به پایان رساندند، کارشناسان به این نتیجه رسیدند که باید ناحیه کوچک‌تری در شمال آن منطقه را تحت بررسی قرار می‌دادند.

اما سه کشور مالزی، استرالیا و چین، که تا آن زمان ۱۶۰ میلیون دلار برای این عملیات هزینه کرده بودند، پیشتر در تابستان توافق کرده بودند که بدون دستیابی به شواهد و مدارک محکم، فاز جدیدی را در یک منطقه دیگر برای ادامه جستجوها آغاز نکند.

اکنون، وزیران راه و ترابری این سه کشور روز سه شنبه در یک بیانیه مشترک اعلام کردند که عملیات جستجو برای یافتن هرگونه اثری از پرواز ۳۷۰ و سرنشینان آن به حالت تعلیق در آمده است؛ تصمیمی که با مخالفت و اعتراض بستگان قربانیان سانحه روبرو شد.

گروهی با عنوان «صدای ۳۷۰» که از خانواده‌ها و بستگان سرنشینان هواپیمای مفقود شده حمایت می‌کند، در بیانیه‌ای در همین زمینه گفت که تمدید و ادامه عملیات جستجو یک «وظیفه گریزناپذیر» برای مسئولان به منظور پاسخگویی به مردم و مسافران است.

هشتم مارس ۲۰۱۴ (اسفند ۱۳۹۲)، یک فروند هواپیمای مسافری بوئینگ ۷۷۷ متعلق به شرکت هواپیمایی مالزی، که با ۲۳۹ سرنشین از کوالالامپور به مقصد پکن در حرکت بود، از صفحه رادار ناپدید شد و کارشناسان معتقدند در آب‌های نزدیک استرالیا سقوط کرده است.

http://gdb.voanews.com/504DC5E1-F75B-4FFC-B4D1-9C2ABE3A6DD5.gif

XS
SM
MD
LG