لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۲۸ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۲:۳۱

پسرخاله‌ مجید کاظمی به صدای آمریکا: مراسم «چهلم» را هم ممنوع کردند


محمد هاشمی عکس مجید کاظمی، پسرخاله اعدام‌شده‌اش، را در دست دارد
محمد هاشمی عکس مجید کاظمی، پسرخاله اعدام‌شده‌اش، را در دست دارد

پسرخاله‌ مجید کاظمی، یکی از سه معترض اعدام شده در پرونده «خانه اصفهان»، در گفت‌و‌گو با صدای آمریکا از ادامه فشارهای امنیتی بر خانواده خبر داد.

محمد هاشمی روز چهارشنبه ۷ تیر در گفت‌وگویی با صدای آمریکا با بیان این که روز یکشنبه ۴ تیر به خانواده مجید کاظمی اعلام شده است که حق برگزاری مراسم چهلم برای او را ندارند، گفت که هر روز از این ۴۰ روز برای خانواده «به اندازه یک سال گذشت.»

او افزود که خانواده مجید کاظمی حتی اجازه ندارند در خانه دور هم جمع شوند.

بازداشت محسن کاظمی برادر مجید کاظمی در روز اجرای حکم اعدام، هجوم به منزل مجید کاظمی در سومین روز پس از اعدام، ضرب و شتم مادر و پدر مجید، ‌بازداشت همراه با خشونت دو برادر و خواهر مجید کاظمی،‌ به آتش کشیدن مزار این معترض اعدام شده در ۱۸ خرداد ماه، و مخالفت جمهوری اسلامی با قرار دادن سنگ قبری بر مزار مجید کاظمی از جمله آزارها و فشارهایی بوده است که به گفته محمد هاشمی در چهل روز گذشته از سوی جمهوری اسلامی به خانواده او وارد شده است.

به گفته محمد هاشمی ترس حاکمیت از تجمع مردم بر سر مزار این سه معترض اعدام شده، باعث شده است که فضای حاکم بر محل به خاک سپرده شدن مجید کاظمی امنیتی شود و اجازه نمی‌دهند هیچ فردی، حتی اعضای خانواده برای چهلم مجید کاظمی بر سر مزار او حاضر شوند.

مجید کاظمی،‌ صالح میرهاشمی، و سعید یعقوبی سه معترضی بودند که در تاریخ ۲۵ آبان ۱۴۰۱ و در پرونده «خانه اصفهان» به اتهام کشته شدن دو عضو بسیج و یک نیروی یگان ویژه بازداشت و پس از مدتی با اتهام «محاربه» به اعدام محکوم شدند. این معترضان و خانواده‌هایشان بارها این اتهام را رد کرده و گفته بودند که پس از شکنجه‌های فراوان وادار شده بودند اعترافات تلویزیونی انجام دهند.

هر سه نفر بامداد جمعه ۲۹ اردیبهشت ۱۴۰۲ در زندان دستگرد اصفهان اعدام شدند.

XS
SM
MD
LG