لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۳۱ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۹:۰۹

محکومیت یک کنشگر به ۱۶ سال حبس و خلاصه‌نویسی دو کتاب درباره آذربایجان


محمود اوجاقلو، کنشگر اهل آذربایجان
محمود اوجاقلو، کنشگر اهل آذربایجان

دادگاه انقلاب اسلامی تهران یک کنشگر مدنی آذربایجانی محبوس در زندان اوین را در مجموع به «۱۶ سال حبس» محکوم کرد که پنج سال آن اجرایی است.

بنا بر گزارش منابع حقوق بشری در روز چهارشنبه ۲۱ تیر، محمود اوجاقلو، فعال آذربایجانی، به «۱۶ سال حبس و مجازات‌های تکمیلی» محکوم شده است و بر اساس اعمال ماده ۱۳۴ قانون مجازات اسلامی، بیشترین حد مجازات که پنج سال است، برای او قابل اجرا است.

مطابق ابلاغیه شعبه ۱۵ دادگاه انقلاب اسلامی تهران که ابوالقاسم صلواتی رئیس آن است، او برای اتهام «اجتماع و تبانی برای ارتکاب به جرم» به پنج سال زندان و «از بابت عضویت در یکی از گروه‌های مخالف نظام به قصد بر هم زدن امنیت کشور» نیز به پنج سال حبس دیگر محکوم شده است.

این زندانی سیاسی همچنین به اتهام «تحریک مردم به جنگ و کشتار با یکدیگر به قصد بر هم زدن امنیت کشور» نیز به پنج سال زندان و بابت اتهام «تبلیغ علیه نظام» به یک سال حبس محکوم شده است.

محمود اوجاقلو که ۲۰ آذر ۱۴۰۱ بازداشت شده، در دادنامه‌ای که «به صورت شفاهی» به او ابلاغ شده، از دو سال «عضویت در احزاب، گروه‌ها و دستجات سیاسی» و «فعالیت در فضای مجازی، رسانه‌ها، و مطبوعات» محروم است. او همچنین دو سال ممنوع‌الخروج خواهد بود.

یکی دیگر از مجازات‌های تکمیلی ابلاغ شده به محمود اوجاقلو، خواندن دو کتاب درباره تاریخ، فرهنگ، و زبان آذربایجان و خلاصه‌نویسی آنها است.

در روزهای گذشته نیز دادگاه تجدیدنظر استان آذربایجان شرقی، حکم یک سال زندان برای مختار ابراهیمی، کنشگر مدنی آذربایجانی، را به وکیل او ابلاغ کرد.

بنا به گزارش رسیده به صدای آمریکا، آقای ابراهیمی، کنشگر اهل مراغه است و دادگاه انقلاب اسلامی، این کنشگر مدنی را با اتهام «تشکیل گروه جهت بر هم زدن امنیت ملی» به ۱۰ سال زندان محکوم کرده بود، اما اتهام او در دادگاه تجدید نظر به «تبلیغ علیه نظام» تبدیل شد.

XS
SM
MD
LG