لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۳ مرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۳:۳۹

نخست وزیر موقت لیبی به حقوق بشر ارجحیت می دهد


نخست وزیر موقت لیبی به حقوق بشر ارجحیت می دهد
نخست وزیر موقت لیبی به حقوق بشر ارجحیت می دهد

عبدالرحیم الکیب نخست وزیر جدید موقت لیبی در حالی که برای هدایت کشور بسوی برگزاری نخستین انتخابات آزاد آماده می شود، روز سه شنبه گفت احترام به حقوق بشر ارجحیتی بالا برای او خواهد بود.

شورای ملی انتقالی روز دوشنبه الکیب ، پروفسور مهندسی تحصیلکرده امریکا را ، برای احراز پست نخست وزیری انتحاب کرد.

الکیب روز سه شنبه گفت رهبری لیبی « ضمانت می کند » لیبی کشوری خواهد بود که به حقوق بشر احترام می گذارد و اجازه کژ رفتاری و سوء استفاده به کسی نمی دهد . او همچنین گفت لیبی در حالی که سعی دارد خود را از هشت ماه قیام علیه معمر قذافی بیرون بکشد، برای رسیدن به این هدف ها به وقت نیاز خواهد داشت.

گروه های طرفدار حقوق بشر نسبت به رفتار شورای ملی انتقالی با زندانیان و مهاجران افریقایی که به حمایت از قذافی مظنون هستند ابراز نگرانی کرده اند.

ماه پیش، یک گروه طرفدار حقوق بشر اجساد ۵۳ تن را که بنظر می رسید توسط رزمندگان ان تی سی در شهر سرت اعدام شده بودند، پیدا کرد.

بر اساس نقشه راه سیاسی که شورای ملی انتقالی تصویب کرده است، الکیب تا پایان نوامبر فرصت دارد یک دولت موقت برای اداره لیبی در یک دوره هشت ماهه منتهی به انتحابات مجلس موسسان تشکیل دهد.

شورای امنیت سازمان ملل متحد روز دوشنبه قطعنامه ای تصویب کرد که ان تی سی را ترغیب می کند از قاچاق تسلیحاتی که در جریان قیام بکار رفت جلوگیری کند. قطعنامه، که روسیه پیشنهاد کرد، تهدید افتادن موشک های شانه پایه و تسلیحات دیگر بدست گروه هایی مانند القااعده در مغرب غربی را برجسته می سازد.

روز دوشنبه همچنین ناتو به کمپین هفت ماهه حملات هوایی در لیبی پایان داد.

XS
SM
MD
LG