لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۱ مرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۱:۴۷

رهبر لیبی طرفدارانش را براه پیمایی بسوی بنغازی فرا خواهد


رهبر لیبی طرفدارانش را براه پیمایی بسوی بنغازی فرا خواهد
رهبر لیبی طرفدارانش را براه پیمایی بسوی بنغازی فرا خواهد

معمر قذافی رهبر لیبی از طرفداران خود خواسته است بطرف شهر بنغازی و بندر بریقه راه پیمایی کنند.
فراخوانی قذافی روز شنبه از تلویزیون دولتی در آنچه پیامی به حامیان او در شهر «زیویه» توصیف می شود، پخش شد.
در این میان، نیروهای اوپوزیسیون روز شنبه گفتند مین های زمینی و گلوله باران نیروهای دولتی کوشش های آنها را برای پیشروی به بریقه کند کرده است.
مسئولان پزشکی و شورشیان می گویند از زمان آغاز کوشش جنگجویان اوپوزیسیون برای بدست گرفتن شهر، دست کم ۱۰ رزمنده کشته شده اند.
شکست شورشیان در بریقه یک روز پس از آن صورت می گیرد که مخالفات قذافی در جلسه گروه بین المللی تماس لیبی در استانبول، حمایت سیاسی بدست آوردند.
روز جمعه نمایندگان ۳۰ کشور شرکت کننده در جلسه اعلام کردند شورای ملی انتقالی لیبی را برسمیت می شناسند و معمر قذافی رهبر لیبی را از نظر سیاسی فاقد مشروعیت می دانند. آمریکا از جمله آنها بود، هرچند چند قدرت جهانی قبلا شورای اوپوزیسیون را برسمیت شناخته بودند.
معمر قذافی در پیامی که برای هزاران نفر از حامیانش در شهر «زلیتن» پخش شد، اهمیت شناسایی دیپلماتیکی اوپوزیسیون را رد کرد و از طرفدارانش خواست این شناسایی های «بی ارزش را لگدکوب کنند.»
مقامات بین المللی گفتند آنها با شورای اوپوزیسیون بعنوان قدرت حاکم مشروع در لیبی، تا زمان تشکیل دولت موقت، برخورد خواهند کرد.
شناسایی دیپلماتیکی شورا از سوی گروه بین المللی تماس لیبی، شورشیان را از یک موضع رسمی مهم در جهان و منابع مالی عمده برخوردار می کند.

XS
SM
MD
LG