لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۲۰ آذر ۱۴۰۲ ایران ۲۳:۳۲

شورشیان لیبی بخشی از بندر نفتی بریقه را تصرف کردند


شورشیان لیبی بخشی از بندر نفتی بریقه را تصرف کردند
شورشیان لیبی بخشی از بندر نفتی بریقه را تصرف کردند

شورشیان لیبی می گویند پس از چند روز درگیری با نیروهای وفادار به معمر قذافی در بریقه، بخشی از این شهر را به تصرف خود در آورده اند. بریقه یک بندر نفتی استراتژیک در لیبی است.

یک روز پس از درگیری های خیابانی در بریقه که با استفاده از مسلسل های سنگین همراه بود، مخالفان رهبر لیبی روز دوشنبه اعلام کردند که کنترل بخش شرقی شهر را به دست گرفته اند و به سمت مواضع نیروهای دولتی در غرب شهر حرکت می کنند.

شورشیان که بخش عمده شرق لیبی و بخش هایی از غرب این کشور را تحت کنترل خود دارند، هفته گذشته حمله به بریقه را آغاز کردند.

نیروهای اپوزیسیون می گویند در درگیری با نیروهای دولتی در بریقه، دست کم ۱۲ نفر از نیروهایشان کشته و بیش از ۲۷۰ نفر مجروح شدند. تعداد تلفات نیروهای معمر قذافی مشخص نیست.

شورشیان لیبی برای پایان دادن به حکومت آقای قذافی که چهار دهه ادامه یافته است، از ماه فوریه درگیری مسلحانه را آغاز کرده اند و به سمت طرابلس، پایتخت لیبی پیش می روند.

طرابلس پایگاه معمر قذافی در غرب لیبی به شمار می رود.

هواپیماهای جنگی ناتو با بمباران نیروهای حامی رهبر لیبی، به مخالفان او کمک کرده اند. حملات هوایی ناتو طبق فرمان سازمان ملل متحد، برای جلوگیری از حمله نیروهای دولتی علیه غیرنظامیان صورت می گیرد.

ناتو می گوید روز دوشنبه به یک آنتن رادار در فرودگاه اصلی طرابلس حمله کرد. ناتو می گوید دولت لیبی از این آنتن استفاده نظامی می کرد.

XS
SM
MD
LG