لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۵ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۰:۱۷

نگرانی لوکزامبورگ از خطر اعدام یک «ایرانی‌ مقیم» آن کشور توسط جمهوری‌اسلامی


ژان آسلبُرن، وزیر امور خارجه لوکزامبورگ
ژان آسلبُرن، وزیر امور خارجه لوکزامبورگ

دولت لوکزامبورگ روز جمعه ۲ دی اعلام کرد که مراتب نگرانی خود را در مورد یکی از افراد مقیم آن کشور که بیم آن می‌رود در ایران بازداشت شده و در خطر اعدام باشد، به جمهوری اسلامی ابراز کرده است.

در بیانیه دولت لوکزامبورگ آمده است که ژان آسلبُرن، وزیر امور خارجه لوکزامبورگ، روز پنجشنبه با حسین امیرعبداللهیان همتای ایرانی خود برای رسیدگی به این وضعیت تماس گرفت.

به گزارش خبرگزاری فرانسه، لوکزامبورگ نام فرد بازداشت شده را ذکر نکرده، اما او را «یک ایرانی‌ مقیم لوکزامبورگ» توصیف کرده است که بنا بر اطلاعات موجود، «ممکن است بازداشت و به مجازات اعدام محکوم شده باشد.»

هنوز مشخص نیست که آیا شهروند لوکزامبورگی در میان این افراد باشد یا نه. اما آسلبُرن با استفاده از فراخوان خود خواسته است که «از معترضان ایرانی که جان خود را برای حقوق اولیه خود به خطر می‌اندازند، و به ویژه برای کسانی که به اعدام محکوم شده‌اند، دفاع شود.»

در این بیانیه پاسخ وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی گزارش نشده است.

وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی نیز بدون اشاره به جزئیات مسائل مطرح‌شده در این تماس، صرفا اشاره کرده است که که دو طرف در مورد «موضوعات مورد اهتمام دو کشور بحث و تبادل نظر کردند.»

جمهوری اسلامی موجی از تظاهرات ضد دولتی را به شدت سرکوب کرده و تاکنون حکم اعدام دست‌کم ۱۱ تن در ارتباط با این اعتراضات را اعلام کرده است.

XS
SM
MD
LG