لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۹ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۲:۳۵

جراح کل آمریکا، تنهایی و انزوا را یک «اپیدمی» اعلام کرد


جراح کل آمریکا
جراح کل آمریکا

جراح کل آمریکا توصیه‌هایی را برای آنچه آن را «اپیدمی تنهایی و انزوا» در آمریکا خواند، ارائه کرده است. سخنگوی کاخ سفید گفت که این توصیه، بخشی از تلاش‌های گسترده‌تر دولت بایدن برای رسیدگی به موضوع سلامت روان است.

دکتر ویوک مورتی، جراح کل آمریکا، در یک گزارش ۸۱ صفحه‌ای می‌گوید حدود نیمی از بزرگ‌سالان آمریکایی احساس تنهایی را تجربه کرده‌اند و توصیه‌هایی در این رابطه ارائه می‌دهد.

به گفته او، تعداد خانواده‌های تک‌نفره هم طی ۶۰ سال گذشته دو برابر شده است.

بر اساس این گزارش، با شیوع کرونا که میلیون‌ها آمریکایی را از اقوام یا دوستان خود جدا و منزوی کرد، این بحران بدتر شده است.

در این ارتباط، آمریکایی‌ها در سال ۲۰۲۰ میلادی حدود ۲۰ دقیقه در روز را به صورت حضوری با دوستان خود گذراندند که دو دهه پیشتر، این زمان یک ساعت در روز بود.

دفتر جراح کل آمریکا در بیانیه‌ای گفت که ارتباط اجتماعی می‌تواند در حالی که جوامع را انعطاف‌پذیرتر می‌کند، به عنوان محافظی برای مشکلات سلامتی عمل کند.

آقای مورتی به شبکه خبری سی‌ان‌ان گفت: «من تنهایی را یک بالماسکه بزرگ می‌دانم. ممکن است برخی افراد گوشه‌گیر شوند. برخی نیز تحریک پذیر و عصبانی می‌شوند و این زمانی است که باید نگران بود که تجربه تنهایی، طولانی مدت ‌شود.»

توصیه نخست گزارش او، تقویت زیرساخت‌های اجتماعی در جوامع از جمله تمرکز بر عناصر فیزیکی مانند کتابخانه‌ها و فضاهای سبز است.

توصیه دوم به «سیاست‌های عمومی ارتباط‌محور» می‌پردازد و از سیاست‌گذاران می‌خواهد تا بر کاهش نابرابری‌ها در ارتباط تمرکز کنند.

توصیه سوم به نقش حیاتی بهداشت عمومی و سیستم های ارائه مراقبت‌های بهداشتی مرتبط با ارتباط اجتماعی و تمرکز بیشتر ارائه‌دهنده‌های این خدمات به اهمیت ارتباط در سلامت جسم و روان اشاره می‌کند.

توصیه چهارم، به اصلاح فضاهای دیجیتال اختصاص دارد و روی «تأثیر ملموس» فن‌آوری بر زندگی روزمره و ارتباطات آمریکایی‌ها تمرکز می‌کند. این چارچوب خواستار شفافیت بیشتر داده‌ها از سوی شرکت‌های فن‌آوری و همچنین ایجاد استانداردهای ایمنی مرتبط با سن شده است.

توصیه پنجم، به پر کردن خلاء‌های تحقیقاتی و رفع شکاف‌های موجود در داده‌ها در این زمینه اشاره دارد و توصیه آخر، فرهنگ ارتباط را تشویق و بر پرورش ارزش‌هایی چون مهربانی، احترام و تعهد به یکدیگر تأکید می‌کند.

توصیه‌های جراح کل آمریکا همچنین به نقش قدرتمند والدین و مراقبان کودکان می‌پردازد و از آن‌ها می‌خواهد تا مشوق دوستی‌های فردی و فعالیت‌های گروهی شوند، بر شیوه وقت گذراندن خود در فضای مجازی دقت کنند و مراقب علائم هشداردهنده تنهایی یا انزوا باشند.

تحقیقات نشان می‌دهد تنهایی و انزوا با مشکلات خواب، التهاب و تغییرات سیستم ایمنی در بزرگسالان جوان مرتبط است.

تنهایی همچنین خطر مرگ زودرس را تا حدود ۳۰ درصد افزایش می‌دهد و گزارش جراح کل آمریکا نشان می‌دهد که افرادی که روابط اجتماعی ضعیفی دارند در معرض خطر بیشتری برای سکته و بیماری‌های قلبی قرار دارند.

XS
SM
MD
LG