لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۳ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۰۸:۰۲

«بانوی آهنین» لیتوانی در انتخابات پیروز می شود؟


دالیا گریبوسکایته، رییس جمهوری لیتوانی در حال رای دادن - ۴ خرداد ۱۳۹۳
دالیا گریبوسکایته، رییس جمهوری لیتوانی در حال رای دادن - ۴ خرداد ۱۳۹۳

دالیا گریبوسکایته، ششمین رییس جمهوری لیتوانی و نخستین رییس جمهوری زن در این کشور شمال شرقی اروپاست.

مردم لیتوانی روز یکشنبه در دور دوم انتخابات ریاست جمهوری شرکت کردند. این ششمین باری است که در این کشور حوزه دریای بالتیک انتخابات ریاست جمهوری برگزار می شود.

دالیا گریبوسکایته، رئیس جمهوری کنونی لیتوانی در دور پیشین انتخابات که دو هفته قبل برگزار شد با احراز ۴۵ درصد آرا از رقیبش زیگمانتاس بالسیتیس جلو افتاد ولی از کسب اکثریت آرا بازماند و انتخابات به دور دوم کشیده شد.

خانم گریبوسکایته در ژوئیه سال ۲۰۰۹ (تیر ماه ۱۳۸۸) برای نخستین بار به ریاست جمهوری رسید. رقیب وی زیگمانتاس بالسیتیس عضو حزب سوسیال دموکرات یا چپ میانه لیتوانی است.

انتخابات لیتوانی در گرماگرم بحران اوکراین و تصرف شبه جزیره کریمه توسط روسیه برگزار می شود. لیتوانی که در دوران جنگ سرد به دست روس ها اداره می شد، بعد از استقلال از شوروی به عضویت اتحادیه اروپا و سازمان پیمان آتلانتیک شمالی، ناتو، در آمد.

خانم گریبوسکایته از سال ۲۰۰۴ (۱۳۸۳) با عضویت لیتوانی در اتحادیه اروپا، کمیسر برنامه و بودجه اتحادیه اروپا بود و ۵ سال بعد به ریاست جمهوری اوکراین برگزیده شد. وی از هنگام شروع ناآرامی ها در اوکراین، از حضور نیروهای ناتو در کشورش استقبال کرد.

دالیا گریبوسکایته ۵۸ سال دارد و دارای کمربند سیاه در ورزش رزمی کاراته است. وی می گوید در سیاست پیرو شیوه مارگارت تاچر، نخست وزیر پیشین بریتانیاست، و از این رو او را «بانوی آهنین» لیتوانی لقب داده اند.

خانم گریبوسکایته در مبارزات انتخاباتی اش گفته مرعوب اقدامات تهاجمی روسیه نخواهد شد: «اگر لازم شود، برای حفظ امنیت و دفاع از کشور، خودم تفنگ به دست می گیرم.»
XS
SM
MD
LG