لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۲۹ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۰:۳۴

نماینده ایالات متحده در سازمان ملل خواستار همکاری رژیم اسد برای ارائه کمک‌های بشردوستانه به مردم سوریه شد


نماینده ایالات متحده در سازمان ملل، پنجم تیرماه ضمن انتقاد شدید از «رژیم اسد» و حمایتهای روسیه از آن، خواستار همکاری این رژیم با سازمان ملل برای ارائه کمک‌های بشردوستانه به مردم سوریه شد.

لیندا توماس گرینفیلد، با ابراز نگرانی از وقوع بحران انسانی در جنوب شرقی سوریه و جلوگیری رژیم اسد از دسترسی سازمان ملل به اردوگاه رکبان، گفت:«کمبود مواد غذایی و تجهیزات پزشکی در این اردوگاه، خطر بروز بیماری، سوء تغذیه و ناامنی غذایی را افزایش داده و مقامات سوریه با عملکرد خود، هزاران غیرنظامی را در آستانه فاجعه قرار داده‌اند.»

او با بیان اینکه «هیچ توجیهی برای این ممانعت و بی‌رحمی وجود ندارد» از رژیم اسد خواست با درخواست‌های سازمان ملل برای دسترسی مجدد به اردوگاه رکبان، دسترسی عبور از مرز از طریق باب‌الهوا در شمال غربی سوریه و ارائه کمک‌های بشردوستانه به مردم موافقت کند.

نماینده ایالات متحده در سازمان ملل همچنین بر لزوم اجرای قطعنامه ۲۲۵۴ شورای امنیت سازمان ملل تأکید کرد و از حکومت سوریه و دولت روسیه خواست تا «بدون بهانه‌» و به طور سازنده در کمیته قانون اساسی و سایر جنبه‌های قطعنامه ۲۲۵۴ مشارکت کنند.

وی در پایان با هشدار درباره نقش جمهوری اسلامی و نیروهای نیابتی و هم‌پیمانانش در استفاده از خاک سوریه برای تهدید اسرائیل و قاچاق سلاح‌های خطرناک بر اهمیت تلاش برای کاهش تنش‌ها و جلوگیری از تشدید درگیری‌ها در سوریه و کشورهای همسایه تأکید کرد.

قطعنامه ۲۲۵۴ یکی از قطعنامه‌های شورای امنیت است که در ۱۸ دسامبر ۲۰۱۵، برای پایان دادن به جنگ سوریه صادر شد. از این قطعنامه به عنوان نقشه راه پایان بحران سوریه یاد می‌شود.

XS
SM
MD
LG