لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۹ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۶:۳۴

۱۰۰ هزار نفر از لیبی به مصر و تونس گریخته اند


صدها شهروند خارجی روز جمعه با کشتی از طرابلس به مالتا وارد شدند
صدها شهروند خارجی روز جمعه با کشتی از طرابلس به مالتا وارد شدند

آژانس پناهندگان سازمان ملل متحد می گوید نزدیک به ۱۰۰ هزار نفر طی هفته گذشته در گریز از ناآرامی های لیبی به کشورهای همسایه مصر و تونس رفته اند.

آنتونیو گوترس، کمیسر ارشد سازمان ملل متحد در امور پناهندگان روز یکشنبه از جامعه بین الملل خواست کمک های فوری و سخاوتمندانه خود را به مصر و تونس بدهند تا این دو کشور بتوانند با آنچه که «وضعیت اضطراری انسانی» خواند، کنار بیایند.

این نهاد سازمان ملل متحد می گوید تونس از ورود ۴۰ هزار نفر از لیبی، از ۲۰ فوریه به بعد خبر داده است و مصر عبور ۵۵ هزار نفر را از مرز لیبی از تاریخ ۱۹ فوریه به بعد ثبت کرده است.

آژانس پناهندگان ملل متحد می گوید اغلب کسانی که لیبی را ترک کرده اند، شهروندان مصر و تونس هستند و همزمان شامل شهروندان خارجی دیگر نیز هستند که بیشتر کارگران مهاجر آسیایی و همچنین چندین هزار شهروند لیبیایی را نیز دربر میگیرد. به گفته این نهاد گروه های رسیدگی به امور اضطراری در حال کار با مقامات مصری و تونسی هستند تا از کسانی که از لیبی وارد آنها شده اند، حمایت کنند.

گزارش ها حاکی است که هزاران خارجی دیگر در گریز از ناآرامی های لیبی، این کشور را ترک کرده و به بندرهای دیگر حوزه دریای مدیترانه رفته اند.

یک کشتی یونانی که ۲۹۰۰ شهروند چینی را در شهر بنغازی سوار کرده بود روز شنبه به کرت رسید و همزمان دو کشتی دیگر یونانی با ۴۲۰۰ مسافر چینی، بنغازی را به مقصد کرت ترک کرده اند. یک کشتی چارتر چینی نیز ۲۲۰۰ سرنشین چینی را از لیبی به مالتا برده است.

چین همچنین، با پروازهای چارتر چینی و خارجی، شهروندان خود را از طرابلس به چین یا کشورهای دیگر در شمال آفریقا و اروپا برده است.

همزمان، هواپیماهای نظامی بریتانیا کارگران صنعت نفت لیبی را در عملیاتی محرمانه از صحرای آن کشور خارج کردند. این در حالی است که ده ها هزار خارجی دیگر همچنان به فرار خود از خاک لیبی، کشوری که گرفتار طغیان مرگبار مردم علیه دولت شده است، ادامه می دهند.

«لیام فاکس» وزیر دفاع بریتانیا می گوید روز شنبه ۲ دو هواپیمای هرکولس ۱۳۰ C- به بخش جنوبی بنغازی که در شرق صحرای لیبی واقع است، پرواز کرده و حدود ۱۵۰ غیر نظامی بریتانیایی و تعدادی خارجی را از لیبی به جزیره کوچک مالتا آورده اند.

رسانه های بریتانیایی تخلیه این گروه را از لیبی، عملیاتی شجاعانه و مخفیانه توسط نیروهای ویژه بریتانیا بحساب آورده اند. در روزهای اخیر دولت بریتانیا مورد انتقاد قرار گرفته بود که برای کمک به صدها کارمند بریتانیایی صنعت نفت لیبی که در آنجا گرفتار شده اند، سریعاً اقدامی نکرده است.

علاوه بر آن، بریتانیا پس از تخلیه کارمندان سفارت خود در طرابلس بطور موقت سفارت خود را نیز در لیبی تعطیل کرد. کشورهای فرانسه و کانادا نیز سفارتخانه های خود را در لیبی تعطیل کرده اند. ایالات متحده روز جمعه سفارتخانه آمریکا در لیبی را بست.

XS
SM
MD
LG