لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۵ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۲۰:۱۲

گفتگوی آمریکا با اعضای ناتو درباره لیبی


گفتگوی آمریکا با اعضای ناتو درباره لیبی
گفتگوی آمریکا با اعضای ناتو درباره لیبی

سوزان رایس نماینده آمریکا در سازمان ملل متحد می گوید واشنگتن در مورد گزینه نظامی در برخورد با لیبی، با همکاران خود در ناتو و دیگر متحدان نظامی اش در حال گفتگو است.

خانم رایس، روز دوشنبه گفت سازمان ملل متحد، «تمامی گزینه ها» از جمله تعیین منطقه پرواز ممنوع را در نظر می گیرد تا دولت معمر قذافی وادار شود «کشتن مردم خود» را متوقف کند.

سوزان رایس، با «متوهم» خواندن رهبر لیبی، گفت جامعه جهانی با تصویب تحریم هایی که متوقف کردن دارایی های دولت و لیبی تحریم تسلیحاتی را ممکن می سازد، «با وضوح کم سابقه ای» نظر خود را بیان کرده است.

فرستاده آمریکا در سازمان ملل با اشاره به قطعنامه روز شنبه شورای امنیت گفت این اولین بار است که این شورا با اجماع کامل رای می دهد پرونده ای بطور مستقیم، به دیوان کیفری بین المللی فرستاده شود و جنایات جنگی احتمالی را بررسی کند.

او گفت «تحریم های «سخت و الزام آور» باید تمامی اعضا دولت آقای قذافی را وادار کند که «درباره انتخاب گزینه هایی که پیش پایشان قرار دارد، دوباره فکر کنند.»

پیشتر روز دوشنه، سرهنگ دیوید لاپان سخنگوی وزارت دفاع آمریکا، پنتاگون اعلام کرد نیروهای ارتش ایالات متحده، در اطراف لیبی تغییر موضع می دهند تا بتوان از آنها در ماموریت های بشر دوستانه و یا در صورت لزوم در دیگر ماموریت ها استفاده شود.

مسوولان نظامی تمایلی ندارند که بگویند دقیقا برای چه گزینه ای آماده می شوند.

اما کارشناسان می گویند از جمله گزینه های در نظر گرفته شده می تواند تعیین منطقه پرواز ممنوع، انتقال کمک های بشر دوستانه، تحویل سلاح به رهبران شورشیان، خارج کردن خارجی ها و حتی اعزام نیرو برای برقراری نظم باشد.

اما سوزان رایس اعلام کرده است حمایت نظامی از شورشیان در لیبی، در این مرحله :«عاقلانه نیست».

XS
SM
MD
LG