لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲۹ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۱۱:۳۸

نگرانی رهبران لیبی از خشونت های تونس


رهبران لیبی خشونت ها و شورش های تونس را در حالی با نگرانی نظاره می کنند که از سایه پیامدهای مشکل آفرین آن بر کشور هراس دارند. لیبی و تونس که از زمان سرنگونی رهبران دیکتاتور کشورهایشان تاکنون با چالش های مشابه پس از «بهار عربی» مواجه بوده اند، مناسبات نزدیکی برقرار کرده اند.

مردم لیبی قصد دارند تا به مناسبت دومین سالگرد قیام هایی که به سرنگونی معمر قذافی و حاکمیت ۴۲ ساله او منجر شد، گردهمایی های اعتراضی در سراسر کشور برگزار کنند. دولت لیبی نگران تظاهرات سراسری اواخر هفته جاری و سرایت ناآرامی های احتمالی تونس به این کشور است.

در شرایطی که سرعت تغییر در این کشور کند است و روند اصلاحات و مسیر گذار از دولت فاسد و بوروکراسی دوران قذافی به تعمیر مدارس مخروبه، بیمارستان های نابسامان و ساختارهای زیربنایی تحلیل رفته بسیار ناهموار بوده است، آستانه صبر و تحمل مردم لیبی نیز کاهش یافته است.

با وجودی که لیبی همچون تونس شاهد قتل ها و ترورهای سیاسی هدفدار نبوده اما اخیراً ترورهایی در بنغازی، شهری در شرق این کشور مشاهده شده است که بیشتر آن ها پرسنل امنیتی بوده اند. دولت لیبی نیز برای تشکیل ارتش ملی پیشرفتی چندانی نداشته و برای جایگزین کردن شبه نظامیان انقلابی که از هیچ قاعده و قانونی پیروی نمی کنند، اقدامی به عمل نیاورده و فقط برای برقراری نظم و امنیت به نیروهای امنیتی کشور متکی است.

علی زیدان، نخست وزیر لیبی مصرانه از مردم کشور خواسته است تا این واقعیت را بپذیرند که سرو سامان دادن به امور کشور پس از دوران قذافی به زمان نیاز دارد.

بیشترین نگرانی دولت لیبی متوجه حضور اسلام گرایان افراطی و یا شبه نظامیان خشمگین و ناراضی در راهپیمایی های اعتراضی هفته جاری و تحت الشعاع قرار گرفتن جنبش های مردمی کشور است.

در پی تهدیدها و هشدارهای اسلام گرایان افراطی به اتباع غربی، بیشتر خطوط هوایی بین المللی پروازها و سفرهای هفته جاری خود را به حالت تعلیق درآورده اند. سفارت ایالات متحده آمریکا در لیبی نسبت به عدم توانایی کارمندان خود برای کمک در شرایط اضطراری و فوق العاده هشدار داده است. دولت های اروپایی نیز مصرانه از شهروندان خود خواسته اند تا به لیبی سفر نکنند.
XS
SM
MD
LG