لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۹ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۰:۳۸

نارضایتی درباره تاخیر تدوین قانون اساسی جدید لیبی


با وجودی که دیپلمات ها از تابستان سال گذشته تاکنون به حاکمان جدید لیبی اصرار کرده اند تا برای تصمیم در مورد تدوین پیش نویس قانون اساسی جدید سریع تر عمل کنند، اما پس از گذشت شش ماه از برگزاری انتخابات ماه ژوییه، هنوز هیچ اقدامی در این زمینه صورت نگرفته است.

الکساندر گراف لبمزدورف، یکی از اعضای آلمانی پارلمان اروپا که در مقام یکی از اعضای تیم ناظر به لیبی اعزام شده، بر اهمیت سرعت بخشیدن به روند تدوین قانون اساسی تاکید کرده و گفته است «تصمیم انتخاب اعضای کمیته قانون اساسی باید در اسرع وقت و بسیار فوری گرفته شود. تداوم موفقیت دوران گذار در لیبی به کار این کمیته بستگی خواهد داشت».

مردم لیبی نسبت به کندی روند تغییر در این کشور ابراز نارضایتی شدید کرده و می گویند تاخیر در تدوین پیش نویس قانون اساسی جدید حتی به زمین گذاشتن سلاح های ده ها هزار شبه نظامی شورشی در کشور را به تعویق خواهد انداخت.

اختلاف نظر در مورد برگزیده بودن اعضای هیات شصت نفره مسئول تدوین قانون اساسی جدید و یا انتصاب آن ها از سوی پارلمان جدید کشور عامل اصلی تاخیر در تصمیم گیری برای چگونگی پیشبرد امور بوده است. یکی دیگر از عوامل تاخیر، تفاوت دیدگاه های سیاستمداران در مورد حصول اطمنیان از فراهم کردن فرصتی برای سه منطقه خاص لیبی و نیز زنان در شکل دادن قانون اساسی جدید است. زنان لیبی نگران هستند که نفوذ و تاثیر اندکی در تدوین پیش نویس قانون اساسی جدید داشته باشند.

پیش نویس قانون اساسی جدید پیش از تصویب و اجرا در کشور باید به همه پرسی گذاشته شود.
XS
SM
MD
LG