لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۹ آذر ۱۴۰۲ ایران ۱۰:۲۹

فتوای روحانی هوادار قذافی و اسد در مورد تعهد شرعی سربازان به روزه داری


فتوای روحانی هوادار قذافی و اسد در مورد تعهد شرعی سربازان به روزه داری
فتوای روحانی هوادار قذافی و اسد در مورد تعهد شرعی سربازان به روزه داری

يکی از قدرتمندترين روحانيان هوادار دولت ليبی می گويد سربازانی که درگير جنگ عليه مخالفان قذافی هستند، اگر در ماه رمضان روزه خود را بشکنند مرتکب گناه نمی شوند.

شيخ محمد چويرف مدنی از روحانيان بلندپايه سنی هوادار قذافی می گويد سربازان ارتش ليبی که درگير نبرد عليه نيروهای ناتو و مخالفان دولت هستند تعهد شرعی در زمينه روزه داری ندارند.

فتوای سنت شکنانه اين روحانی پرنفوذ سنی ليبی زمانی مطرح می شود که نيروهای وفادار به سرهنگ قذافی در برابر نيروهای مخالف دست به عقب نشينی های گسترده زده و کنترل بخش های بزرگتری از کشور را به مخالفان واگذار کرده اند.

شيخ محمد مدنی در نشست روز چهارشنبه در طرابلس پايتخت ليبی افزود: «کسانی که روزه هستند اما احساس تشنگی می کنند می توانند روزه خود را بشکنند چرا که آنان مجاهد هستند. سربازان درگير نبرد نيازی به روزه گرفتن ندارند زير آنان در خط مقدم مجاهدت عليه ناتو هستند.»

شيخ مدنی با اشاره به مخالفان قذافی افزود: «دولت ليبی به مخالفان گفته است اگر اصلاحات می خواهيد ما آماده ايجاد آن هستيم اما اروپا و آمريکا به آنها اجازه نمی دهند.»

شيخ مدنی روحانی قدرتمند ليبی با تاييد مشروعيت سرهنگ قذافی و بشار اسد از مردم ليبی و سوريه خواست دست از مخالفت با اين دو بردارند.

پيش از اين نيز دولت ليبی در ادامه تلاش برای حفظ قدرت قذافی و مشروعيت بخشی به آن، شماری از رهبران عشاير ليبی را به پايتخت کشانده بود تا با قذافی ابراز همبستگی کنند.

XS
SM
MD
LG