لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲ مرداد ۱۴۰۳ ایران ۲۱:۳۴

فعالين ليبی در ياری رسانی به مردم شرکت می کنند


فعالين ليبی در ياری رسانی به مردم شرکت می کنند
فعالين ليبی در ياری رسانی به مردم شرکت می کنند

قيام شش ماهه ای که به سقوط معمر قذافی رهبر ليبی انجاميد، اساساً با داوطلبانی به پيروزی رسيد که عليه رژيم قذافی جنگيدند. اين داوطلبان علاوه بر شرکت در جنگ در تميزکاری شهر ها، مداوای بيماران و تشکيل سازمان های مدنی، کمک می کنند.

داوطلبان مسلح به کلاشنيکف، پست های بازرسی در بين راه شهرهای سرت و مصراته را اداره می کنند. بسياری از اين داوطلبان محصلينی هستند که کتاب های خود را به زمين گذاشته اند. عادل احمد، پست بازرسی در مسير شهر سرت را فرماندهی می کند. احمد تا قبل از آن که شش ماه پيش به مخالفان مسلح بپيوندند، در بندر مصراته کار می کرد. مخالفان، اين شهر را پس از ماه ها جنگ و تحمل حدود ۲ هزار کشته، آزاد کردند.

احمد می گويد که او هم مثل همه داوطلب است که اول می خواست کشورش آزاد شود و بعد، پس از مشاهده آن که قذافی در مقابل اعتراض های صلح آميز مردم به تجاوز و کشتار مردم دست زد، هيچ راه ديگری برايش جز مبارزه باقی نماند.

در بيمارستان ترابلس که در آتش سوزی سوخته است، علی ال مقرابی، دانشجوی رشته پزشکی در مداوای زخمی شدگان کمک می کند. او می گويد داوطلبانه در بيمارستان کار می کند زيرا کمبود پرستار وجود دارد. اکثر کارکنان بيمارستان نمی توانند به علت جنگ سر کار خود باشند. علی مقرابی و صدها داوطلب ديگر از محلات مختلف برای تميزکاری، آشپزی و کمک های ديگر در اين بيمارستان هستند.

جوانان ترابلس از زمان سقوط رژيم قذافی، کار تميزکاری خيابان ها و پياده رو های اين شهر را آغاز کردند. يکی از اين جوانان می گويد، همه نمی توانند در جنگ شرکت کنند، بسياری از داوطلبان بايد در کار تميزکاری، تحويل آب، شير و ديگر نيازهای مردم شرکت کنند.

برخی از داوطلبان در ترابلس، انجمن های شهری خودشان را سازماندهی کرده اند؛ رهبران جديد ليبی از اين ابتکار عمل داوطلبان استقبال کرده اند و اميدوارند مردم با تشکيل نهادهای مدنی لازم، حکومت مدرن و دمکراتيک خود را خلق کنند.

XS
SM
MD
LG