لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۲۹ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۲:۳۴

رهبر موقت لیبی خواستار دولتی بر اساس اسلام و حاکمیت قانون شد


رهبر موقت لیبی خواستار دولتی بر اساس اسلام و حاکمیت قانون شد
رهبر موقت لیبی خواستار دولتی بر اساس اسلام و حاکمیت قانون شد

مصطفی عبدالجلیل، رییس دولت موقت لیبی، دوشنبه شب در میان تشویق هزاران نفر از حامیان خود در پایتخت لیبی، از آنان خواست از دولتی مدنی و دموکراتیک حمایت کنند که به حاکمیت قانون و اسلام احترام می گذارد.

آقای جلیل، رییس شورای ملی انتقالی گفت دولت موقت او به دنبال دولتی است که در آن «قوانین اسلامی اساس قانونگذاری» باشد. اما هرگونه ایدئولوژی افراطی «در چپ و یا راست» را رد کرد.

جلیل روز شنبه برای اولین بار پس از تصرف پایتخت توسط نیروهایش و بیرون راندن معمر قذافی وارد طرابلس شد.

او برای جمعیتی که در میدان شهدا جمع شده بودند سخنرانی می کرد. از این منطقه پیش از این برای راه پیمایی های حامیان معمر قذافی استفاده می شد.

جلیل دولت موقت را از شهر بنغازی در شرق لیبی مدیریت می کرد. بنغازی پایگاه شورشیان لیبی بود که ماه گذشته میلادی آقای قذافی را سرنگون کردند.

جلیل همچنین از شهروندان لیبی خواست از حملات تلافی جویانه به مناطقی که در کنترل نیروهای حامی معمر قذافی است خودداری کنند. او گفت تنها نظام قضایی لیبی باید عدالت را در مورد کسانی که «به مردم لیبی آسیب زدند»، اجرا کند.

سازمان عفو بین الملل در گزارش روز سه شنبه خود اعلام کرد هر دو طرف درگیر در جنگ شش ماهه داخلی لیبی مرتکب جنایات جنگی شده اند.

در این گزارش بیشتر جزئیات جرائم حامیان قذافی علیه غیرنظامیان منتشر شده است. اما گزارش همچنین انتقام گیری های بسیار خشن برخی از نیروهای مقامات دولت موقت را نیز منتشر کرده است.

XS
SM
MD
LG