لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۱ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۲۱:۲۳

تاکید سازمان ملل بر وقوع جنایات جنگی در لیبی


تاکید سازمان ملل بر وقوع جنایات جنگی در لیبی
تاکید سازمان ملل بر وقوع جنایات جنگی در لیبی

هیات تحقیق سازمان ملل در باره مناقشه لیبی می گوید هم نیروهای وفادار به معمر قذافی و هم مخالفان مرتکب جنایات جنگی شده اند.

گزارش کارشناسی این هیات سه نفره که روز چهارشنبه منتشر شد،تاکید می کند تخلف هایی که نیروهای هوادار قذافی مرتکب شده اند،چنان شدید است که جنایت علیه بشریت تلقی می شود. این گزارش تصریح کرده اما عملیات مخالفان مسلح تا این حد جدی و یا گسترده نبوده است.

دادستان دادگاه جنایی بین المللی ماه پیش احکام بازداشت معمر قذافی، پسرش سیف الاسلام و عبداله سنوسی رییس سازمان اطلاعات و امنیت را به اتهام جنایت علیه بشریت صادر کرد.

گزارش سازمان ملل متحد در همان روزی منتشر می شود که ناتو ماموریت نظامی در لیبی را برای ۹۰ روز تمدید کرد. آندرس فوگ راسموسن دبیر کل ناتو روز چهارشنبه با اعلام این تصمیم گفت هدف از این اقدام ارسال پیامی روشن به دولت قذافی است تا روشن شود که فشار برای عزل او ادامه خواهد یافت. راسموسن که در یک کنفرانس خبری در بروکسل سخن می گفت،اضافه کرد پرسش این نیست که آیا قذافی خواهد رفت یانه؟ اما زمان انجام آن فرا رسیده است. وی تصریح کرد ممکن است برکناری قذافی مدتی طول کشد و یا همین فردا اتفاق افتد. ماموریت جاری ناتو، حمله های هوایی و اجرای طرح منطقه ممنوعه پروازی را که در اواخر ژوئن منقضی می شد،شامل می شود. اما بر اساس تصمیم جدید این عملیات تا سپتامبر تمدید شده است.

در همین حال شاهدان از وقوع انفجاری بزرگ در شهر بنغازی خبر داده اند. این حادثه در هتل تیبستی محل اقامت و مذاکره دیپلمات های خارجی و رهبران مخالفان رخ داده است. هنوز در باره تلفات این حادثه گرازشی منتشر نشده است. روز چهارشنبه همچنین یک مقام بلند پایه لیبی اعلام کرد راه خود را از دولت جدا ساخته است. شکری غانم وزیر نفت در رم گفت او کشور و کارش را ترک کرده اما هنوز تصمیم نگرفته است که آیا به نیروهای ضد قذافی ملحق شود یا نه؟ مقام های لیبی ماه پیش گزارش های فرار غانم به تونس را تکذیب کردند و گفتند او برای انجام ماموریت به خارج رفته است. دو روز پیش نیز هشت افسر ارشد ارتش لیبی در یک کنفرانس خبری در رم جدایی خود را از دولت قذافی اعلام کردند.

XS
SM
MD
LG