لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۴ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۸:۱۹

محمد مقريف به رياست کنگره ملی ليبی انتخاب شد


محمد مقريف رهبر پيشين اپوزيسيون قذافی و رييس حزب اتحاد ملی با کسب اکثريت آرا عهده دار رياست کنگره ملی ليبی شد. مقريف در انتخابات کنگره ملی ۱۱٣ رأی بدست آورد در صورتيکه رقيب او علی زيدان کانديدای ليبرال ۸۵ رأی کسب کرد. محمد مقريف ليبی را تا تعيين نخست وزير که توسط پارلمان آن کشور پس از تدوين قانون اساسی انتخاب خواهد شد، اداره خواهد کرد.

مصطفی عبدالجليل رييس شورای انتقالی ليبی روز پنجشنبه اداره امور کشور را به کنگره ملی، نخستين نهاد انتخابی ليبی واگذار کرد. اين اولين بار در تاريخ معاصر ليبی بود که انتقال قدرت بدون خونريزی و به طور مسالمت آميز انجام شد.

شورای انتقالی ليبی که از انقلاب مردم آن کشور عليه معمر قذافی و سقوط حکومت وی کشور را اداره می کرد در مراسم روز پنجشنبه در ترابلس پايتخت رسما قدرت را به اولين مجلس نمايندگان انتخابی ليبی سپرد. حرکتی که همراه با خوش بينی و اميد بود.

موسی القونی يکی از اعضا شورای انتقالی ليبی گفت: اين اولين بار از سال ۱۹۶۵ است که مردم ليبی می توانند نمايندگان پارلمان را انتخاب کنند. اين اقدام آينده ليبی را شکل می دهد.

برغم اين انتقال مسالمت آميز رهبران ليبی آينده آن کشور را خالی از چالش نمی بينند زيرا دولت موقت ليبی نتوانست اپوزيسيون مسلح آن کشور را با يکديگر متحد کند و قبيله های مختلف هنوز با يکديگر در ستيزند و بويژه در شرق ليبی سخن از نوعی خودمختاری می رود.

موسی القونی افزود: من ميهن پرستی را توصيه می کنم. اگر مردم ميهن پرست باشند ليبی در امنيت خواهد بود. من همچنين به طايفه ها، قبيله ها و احزاب توصيه می کنم از تنش و برخورد ها بکاهند.

بدنبال سالها ديکتاتوری و تنش های فعلی، کنگره ملی ليبی کار دشواری در پيش خواهد داشت.

جمعه القماتی تحليلگر سياسی می گويد بزرگترين چالش پيش روی کنگره ملی ليبی برقراری امنيت در کشور است. اقدامی که اولين خواست شهروندان ليبی است.

انتقال قدرت به کنگره ۲٠٠ نفره ملی ليبی متشکل از ۱۲٠ کرسی مستقل و ۸٠ کرسی حزبی ، با خوش بينی و شادی مردم کشور همراه بود.
XS
SM
MD
LG