لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲۶ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۱۱:۴۲

بمب گذار لاکربی در لیبی بستری شد


بمب گذار لاکربی در لیبی بستری شد
بمب گذار لاکربی در لیبی بستری شد
<!-- IMAGE -->

مقامات لیبی می گویند بمب گذار تبعه این کشور در ترابلس بستری شده است، آنان درباره عبدالباسط مقراحی جزییات بیشتری ارائه ندادند.

ماه گذشته اسکاتلند، مقراحی را به شکل زود هنگام و پس از هشت سال حبس آزاد کرد. او به حبس ابد محکوم شده بود و اسکاتلند اعلام کرد عبدالباسط مقراحی به خاطر ابتلا به سرطان در شرف مرگ است. این تصمیم مقامات قضایی اسکاتلند خشم خانواده های قربانیان بمب گذاری لاکربی را به دنبال داشت.

مقراحی تنها کسی است که به دلیل دخالت در بمب گذاری پرواز ۱۰۳ پان آمریکن بر فراز لاکربی اسکاتلند محکوم شد. این بمب گذاری ۲۷۰ کشته برجای گذاشت.

همزمان گوردون براون، نخست وزیر بریتانیا، می گوید علی رغم برخی گزارش ها، دولت این کشور برای بهبود روابط اقتصادی انگلیس و لیبی، اسکاتلند را برای آزادی این بمب گذار تحت فشار نگذاشته است. آقای براون روز چهارشنبه اعلام کرد به معمر قذافی، رهبر لیبی، گفته است که تصمیم آزادی عبدالباسط مقراحی تنها از سوی اسکاتلند اتخاذ شده است.

پیشتر وزیر خارجه بریتانیا گفته بود گوردون براون نمی خواست که محکوم پرونده بمب گذاری لاکربی در زندان بمیرد زیرا این امر در روابط بریتانیا - لیبی تاثیری فاجعه بار خواهد داشت.

XS
SM
MD
LG