لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۴ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۶:۵۸

قذافی می گوید می خواهد «شهید» شود


قذافی می گوید می خواهد «شهید» شود
قذافی می گوید می خواهد «شهید» شود

معمر قذافی رهبر لیبی گفته است کشورش را ترک نخواهد کرد و می خواهد مانند یک «شهید» بمیرد.
در حالی که آتش اعتراضات ضد دولتی در لیبی زبانه می کشد، قذافی روز سه شنبه در تلویزیون دولتی ظاهر شد، و در سخنانی احساساتی گفت او یک «انقلابی» است و از لیبیایی ها خواست از کشور در برابر کسانی که به ناآرامی دامن می زنند، و آنها را «اشرار» و «تروریست» نامید، دفاع کنند.
قذافی گفت او از خانه ای که آمریکا و بریتانیا در سال ۱۹۸۶ بمباران کردند سخن می گوید.
قذافی حمایت شخصیت های اصلی در دولت خود را، در حالی که مقامات لیبی در داخل و خارج در پاسخ به سرکوب مرگبار معترضین استعفا می دهند یا می گریزند، از دست می دهد. اعتراضات بزرگترین چالش با حکومت قذافی از زمانی است که قدرت را در سال ۱۹۶۹ بدست گرفت.
شاهدان در طرابلس گفتند هلیکوپترها و هواپیماهای جنگی روز دوشنبه مناطق غیر نَظامی را زیر آتش گرفتند، در حالی که مزدوران آفریقایی و تفنگچی هایی طرفدار قذافی برای به وحشت انداختن مردم بی محابا تیراندازی می کردند. تلویزیون دولتی لیبی روز سه شنبه گفت گزارش های رسانه های خارجی درباره کشتارها در کشور «دروغ» است و هدف این است که روحیه عمومی تضعیف شود.
تلویزیون گفت نیروهای وفادار به قذافی به «مخفی گاه های خرابکاران» حمله می کنند. تلویزیون توضیحی نداد، و به نقل از سیف الاسلام قذافی، پسر رهبر لیبی گفت هواپیماهای جنگی فقط به انبارهای مهمات حمله می کنند.
دیپلمات های لیبیایی در چندین کشور می گویند آنها در اعتراض به حملات نیروهای قذافی به معترضین روابط با او را قطع کرده اند. سفیر لیبی در آمریکا از قذافی خواست کنار برود. چندین فرستاده دیگر لیبی، از جمله سفیران آن کشور در هند، اندونزی، و یک دیپلمات ارشد در چین، گفتند استعفا داده اند.
سازمان نظارت بر حقوق بشر روز سه شنبه گفت گزارش هایی دریافت کرده است که از روز یکشنبه دست کم ۶۲ تن کشته شده اند. سازمان روز یکشنبه گفت در جریان قیام ۲۳۳ تن، اکثرا در استان های شرقی لیبی، که بنظر می رسد درکنترل نیروهای ضد قذافی درآمده اند، کشته شدند.
فدراسیون بین المللی حقوق بشر در پاریس روز دوشنبه گفت دست کم ۹ شهر لیبی، از جمله بنغازی، سیرا و میسراتا به دست معترضین افتاده اند. گزارش های مستقلا تایید نشده است زیرا لیبی ورود خبرنگاران خارجی را ممنوع ساخته و برخی از شبکه های ارتباطی را قطع کرده است.

XS
SM
MD
LG