لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۱۱ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۹:۲۳

خلع سلاح شبه نظاميان در ليبی


ارتش ليبی در طرابلس پايتخت پس از دستور رهبر دولت موقت چندين گروه شبه نظامی را متفرق کرد. محمد المقريف رييس کنگره روز يکشنبه متعهد شد همه گروه ها و اردوگاه های نظامی را که خارج از قدرت دولت عمل می کنند، منحل شوند.

روز شنبه در جريان تظاهرات ليبيايی ها عليه گروههای شبه نظامی، دستکم دو تن کشته و در حدود سی نفر زخمی شدند.

صدها نفر از معترضان که از کشته شدن سفير و کارکنان کنسولگری آمريکا در ليبی طی تحولات هفته گذشته خشمگين بودند به چند پايگاه شبه نظاميان در شهر بنغازی حمله کردند.

در نمايش بی سابقه ای از خشم عمومی عليه شبه نظاميان در ليبی، جمعيت، به پايگاه شبه نظاميان انصار الشريعه در مرکز شهر بنغازی حمله کردند.

مبارزان انصار الشريعه برای متفرق کردن جمعيت در ابتدا به شليک تير هوايی پرداختند؛ ولی در نهايت پس از آنکه با موج هجوم معترضان مواجه شدند، با به جا گذاشتن سلاح ها و وسايل نقليه خود، پايگاهشان را ترک کردند.

معترضان هم پس از به تصرف درآوردن مقر گروه انصار الشریعه، به پايگاه شبه نظاميان «راف الله السحاتی» حمله کردند. ولی شبه نظاميان به سوی معترضان که بخش بزرگی از آنها غيرمسلح بودند، آتش گشودند.

طارق عقيل، معترض مجروح می گويد: ما تا برچيدن شبه نظاميهای «رافَ الله السِحاتی» از پا نميشينيم. اينها ربطی به ارتش ندارند، ارتشی که مردم خود را می کشد، ارتش نيست.

حضور دهها گروه شبه نظامی با انبارهای پر از سلاح و راکت انداز که باعث شده آنها از نيروهای مسلح و پليس ليبی هم قوی تر باشند، يکی از بزرگترين مشکلاتی است که اين کشور پس از سقوط معمر قذافی با آن مواجه بوده و حمله يازدهم سپتامبر به کنسولگری آمريکا در بنغازی، آخرين مورد از دخالت اين شبه نظاميان تندرو بود.

بنغازی که در هزار کيلومتری طرابلس، پايتخت ليبی قرار دارد، در کنترل چندين گروه شبه نظامی است که برخی از آنها علنا مخالفت خود را با دموکراسی و غرب اعلام کرده اند.

مقامها و شاهدان عينی تعدادی از اين شبه نظاميان بويژه جنگجويان گروه انصار الشريعت را در حمله به کنسولگری آمريکا دخيل می دانند. ولی اين گروه شبه نظامی دخالت در آن حمله را انکار می کند.
XS
SM
MD
LG