لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۱۳ آذر ۱۴۰۲ ایران ۱۰:۴۲

اتحادیه آفریقا می خواهد یک «دولت انتقالی» در لیبی تشکیل شود


اتحادیه آفریقا می خواهد یک «دولت انتقالی» در لیبی تشکیل شود
اتحادیه آفریقا می خواهد یک «دولت انتقالی» در لیبی تشکیل شود

اتحادیه آفریقا خواهان تشکیل یک «دولت انتقالی فراگیر» در لیبی شده است، اما از پیوستن به قدرت های جهان در شناسایی رسمی شورای ملی انتقالی خودداری می کند.
شورای صلح و امنیت اتحادیه این تصمیم را روز جمعه در پی یک نشست اضطراری در اتیوپی اعلام کرد.
بسیاری از کشورهای آفریقایی پیوندهای دیرینه ای با معمر قذافی رهبر لیبی داشته اند. اما دیپلمات های غربی که در جلسه اتحادیه آفریقا حضور داشتند می گویند ۲۰ کشور آفریقایی بطور انفرادی تی ان سی را، که رزمندگان آن در این هفته بر طرابلس مسلط شدند، برسمیت شناخته اند.
دراین میان، محمود جبریل رهبر شورا می گوید تنها راهی که گروه او بتواند موفق شود این است که جامعه بین المللی تمام دارایی های مسدود شده را آزاد کند.
جبریل روز جمعه گفت اوپوزیسیون برای پرداخت حقوق کارمندان دولت و تامین سرویس های لازم به پول نیاز دارد.
همچنین، سخنگوی وزارت امور خارجه فرانسه روز جمعه گفت دارایی های قذافی باید بین مردم لیبی دوباره توزیع شود. فرانسه نخستین قدرتی بود که شورای ملی انتقالی را برسمیت شناخت.
روز پنجشنبه، آمریکا گفت بزودی یک میلیارد و ۵۰۰ میلیون دلار دارایی های مسدود شده لیبی را در اختیار شورای اوپوزیسیون قرار خواهد داد.
شورای امنیت سازمان ملل متحد آزاد شدن پول ها را پس از آن که آمریکا و آفریقای جنوبی به توافق رسیدند تصویب کرد.
در تحولی جداگانه در روز جمعه، عفو بین الملل گفت شواهدی بدست آورده است که حاکی است نیروهای قذافی در این هفته «شمار زیادی از بازداشت شدگان» را در دو اردوگاه نظامی کشتند.
عفو بین الملل از نیروهای وفادار به قذافی خواست قتل ها را بی درنگ متوقف کنند.

XS
SM
MD
LG