لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۱۰ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۶:۰۳

مخالفان قذافی به زادگاه او نزدیک می شوند


مخالفان قذافی به زادگاه او نزدیک می شوند
مخالفان قذافی به زادگاه او نزدیک می شوند

نیروهای مخالف معمر قذافی که پس از تصرف طرابلس، پایتخت لیبی، در جستجوی وی هستند به شهر سرت، زادگاه آقای قذافی نزدیک تر می شوند.

فرمانده نیروهای مخالف در مصراته می گوید نیروهای اپوزیسیون از سمت غرب به سرت نزدیک می شوند و به ۳۰ کیلومتری این شهر ساحلی رسیده اند. سرت در ۴۵۰ کیلومتری شرق طرابلس قرار دارد.

یک سخنگوی اپوزیسیون روز یکشنبه گفت در صورت شکست مذاکرات با رهبران قبیله ای برای تسلیم سرت، نیروهای ضد دولتی با استفاده از زور این شهر را تصرف خواهند کرد.

قذافی از زمان تصرف طرابلس توسط نیروهای شورشی دیده نشده است. گمان می رود شهر سرت، یکی از مناطقی باشد که احتمالا او برای مخفی شدن به آن فرار کرده است.

اوایل روز یکشنبه، مخالفان اعلام کردند پس از چند روز درگیری با نیروهای وفادار به معمر قذافی، شهر بن جواد، در ۱۵۰ کیلومتری شرق سرت را تصرف کردند.

فعالان حقوق بشر می گویند نیروهای حامی قذافی، هفته گذشته و همزمان با ورود نیروهای مخالف به پایتخت لیبی، احتمالا مرتکب جنایات جنگی شدند و شمار زیادی از غیرنظامیان و بازداشت شدگان را به طور خودسرانه اعدام کردند.

سازمان دیده بان حقوق بشر روز یکشنبه اعلام کرد محققان این سازمان بیش از ۱۱۰ جسد را در چهار منطقه در طرابلس شناسایی کردند. دیده بان حقوق بشر می گوید به نظر می رسد بسیاری از این قربانیان هنگام بازداشت و هنگامی که دستانشان بسته بوده است، اعدام شدند.

XS
SM
MD
LG