لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۰۴:۳۸

حمله هوایی به پایگاه اسلامگرایان در بنغازیجت های جنگنده ارتش لیبی روز چهارشنبه یک اردوگاه شبه نظامیان در شهر بنغازی را بمباران کردند.

خبرگزاری آسوشیتدپرس به نقل از یک مقام امنیتی و شاهدان عینی می گوید دو حمله هوایی به مجتمع گروه شبه نظامی «۱۷ فوریه» صورت گرفت و ستونی از دود به آسمان برخاست. ساکنان وحشت زده، در حالی که شبه نظامیان با آتش ضد هوایی پاسخ دادند، فرار کردند.

این حمله هرچند توسط هواپیماهای دولتی انجام شد، اما ظاهرا بخشی از هجوم ژنرال یاغی ارتش آن کشور، خلیفه حفتر، علیه اسلامگرایان و حامیان آنها در پارلمان است که در ۱۶ ماه مه در بنغازی آغاز کرد. پایگاه های هوایی در شرق لیبی قول داده اند از او حمایت کنند.

گروه «۱۷ فوریه» که توسط فوزی ابو کاتف تاسیس شد، یکی از بزرگترین و نیرومندترین گروه های شبه نظامی در بنغازی است. نیروهای آن از جمله بریگادهای شورشی هستند که معمر قذافی را سرنگون کردند.

حملات هوایی یک روز پس از آن صورت گرفت که گروه انصار الشریعه، وابسته به القاعده، عهد کرد با نیروهای حیفتر بجنگد. این گروه همچنین به آمریکا، کشورهای عربی و امارات متحده عربی علیه حمایت از حفتر هشدار داد.

انصار الشریعه همچنین به حمله به کنسولگری ایالات متحده آمریکا در بنغازی در ۱۱ سپتامبر ۲۰۱۲، ارتباط داده شده است.

وزارت امور خارجه آمریکا به آمریکایی های ساکن لیبی توصیه کرده است بی درنگ از آن کشور خارج شوند، و به شهروندان ایالات متحده هشدار داده است از سفر به آن کشور خودداری کنند.
XS
SM
MD
LG