لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۱۴ آذر ۱۴۰۲ ایران ۲۳:۳۳

افزایش شمار کشته شدگان درگیری های بنغازی


ژنرال خلیفه بالقاسم حفتر، افسر پیشین ارتش لیبی
ژنرال خلیفه بالقاسم حفتر، افسر پیشین ارتش لیبی

دولت لیبی ژنرال خلیفه بالقاسم حفتر را متهم به تدارک کودتا کرده است.

وزارت بهداشت لیبی اعلام کرد در درگیری های بین نیروهای نظامی آن کشور با شبه نظامیان اسلامگرا که از روز جمعه آغاز شده است، تاکنون حدود ۷۰ نفر کشته و بیش از ۱۴۰ نفر نیز مجروح شده اند.

روز یکشنبه بنغازی آرام به نظر می رسید، اما فرودگاه این شهر برای دومین روز پی در پی همچنان تعطیل بود.

دولت مرکزی لیبی می گوید حمله هوایی ژنرال خلیفه بالقاسم حفتر و شبه نظامیان وابسته به او مقدمه یک کودتای نظامی در کشور بوده است.

خشونت ها در بنغازی حکایت از آن دارد که سه سال پس از جنگ داخلی لیبی که منجر به سرنگونی دولت قذافی شد، دولت مرکزی همچنان ضعیف و در معرض خطر است.

نخست وزیر موقت لیبی همراه با رییس مجلس و رئیس ستاد ارتش آن کشور روز شنبه در بیانیه ای به ژنرال حفتر و شبه نظامیان هوادار او هشدار دادند که حملات را متوقف کنند.

مقامات ارشد لیبی در ضمن ژنرال حفتر را متهم کردند که با استفاده از خشونت ها در بنغازی «مقاصد شخصی اش را پیش می برد و علیه مشروعیت دولت اقدام می کند.» آنها همچنین اعلام کردند که دادستان ارتش در پی اوست.

از سوی دیگر، ژنرال حفتر گفته است به عملیات خود ادامه خواهد داد چون به نظر او «دولت موقت هیچ دستورکار و برنامه ای ندارد.» وی در گفتگو با خبرنگاران که از تلویزیون هم منتشر شده گفته است: «امروز روز شروع مبارزه ملی است. این کودتا نیست، طلب قدرت هم نیست.»

وی همچنین گفت «خون مردم لیبی مقدس است ولی تروریسم و خادمان آن خواهان جنگ هستند.»
XS
SM
MD
LG