لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۳۱ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۲۱:۲۸

شورای ملی انتقالی از ناتو می خواهدبه ماموریت خود در لیبی ادامه دهد


شورای ملی انتقالی از ناتو می خواهدبه ماموریت خود در لیبی ادامه دهد
شورای ملی انتقالی از ناتو می خواهدبه ماموریت خود در لیبی ادامه دهد

رهبر موقت لیبی، ناتو را ترغیب کرده است به ماموریت خود در کشور دست کم تا پایان سال جاری ادامه دهد.

مصطفی عبدالجلیل رییس شورای ملی انتقالی روز چهارشنبه در یک کنفرانس بین المللی در قطر گفت این اقدام مانع از آن خواهد شد هواداران قذافی دوباره متشکل و موجب تهدید امنیتی شوند.

از زمان مرگ قذافی، این نخستین کنفرانسی است که برای بررسی تحولات و برنامه ریزی در لیبی تشکیل می شود.

در نیویورک، یک دیپلمات ارشد لیبی از شورای امنیت سازمان ملل متحد درخواست کرد تصویب قطعنامه ای را که به ماموریت ناتو در لیبی پایان می دهد به تاخیر اندازد. ابراهیم دباشی قائم مقام سفیر لیبی روز چهارشنبه گفت وضعیت امنیتی در کشور ممکن است آنقدر ثابت نباشد که بی درنگ به عملیات هوایی ناتو برفراز لیبی پایان دهد. وی گفت در مورد توانایی لیبی برای کنترل و حفاظت از مرزهایش پرسش هایی وجود دارد. دباشی همچنین شورای امنیت را از مرگ معمر قذافی آگاه ساخت و گفت گزارش های اولیه نشان می دهد رزمندگان دولت انتقالی پس از بازداشت به او شلیک نکرده اند. دباشی اظهار داشت قذافی هنگامی دستگیر شد از ناحیه سر و شکم دچار خونریزی بود و پس از ورود به بیمارستانی در مصراته جان سپرد.

تصویرهای ویدیویی این امکان را مطرح ساخته است که او در حالی که نیروهای دولت موقت به شهر سرت حمله کردند، هدف گلوله قرار گرفته و کشته شد. شورای ملی انتقالی برای تحقیق درباره شرایط مرگ قذافی زیر فشار سنگین بین المللی قرار گرفته است.

قذافی روز سه شنبه در محل نامعلومی در صحرا به خاک سپرده شد. او پنجشنبه گذشته پس ازحمله نیروهای دولت موقت به شهر سرت کشته شد.

در همین حال، سفیران ناتو روز چهارشنبه برای بررسی پایان عملیات هوایی هفت ماهه اتحادیه بر فراز لیبی در بروکسل گرد هم آمدند. تصمیم نهایی روز جمعه و پس از رایزنی بیشتر با رهبران موقت لیبی اعلام خواهد شد. هفته پیش، ناتو یک تصمیم مقدماتی برای پایان ماموریت در ۳۱ اکتبر اعلام کرد.

قطر (یک کشور عرب)، حامی اصلی قیام علیه قذافی بود و برای عملیات هوایی هواپیماهای جنگی در اختیار ناتو قرار داد و به ترتیب دادن فروش نفت برای تامین هزینه های دولت موقت کمک کرد. رسانه ها همچنین می گویند قطر روز چهارشنبه فاش ساخت صدها سرباز قطری در کنار رزمندگان شورای ملی انتقالی در لیبی می جنگیدند.

باراک اوباما رییس جمهوری آمریکا شامگاه سه شنبه در یک برنامه تلویزیونی پربیننده درباره مرگ قذافی اظهار نظر کرد. اوباما گفت مردم هر گز نمی خواهند ببینند که کسی به چنین سرنوشتی دچار شود. اما افزود مرگ قذافی «پیامی نیرومند» به دیکتاتورهای سراسر جهان فرستاد که «مردم می خواهند آزاد باشند.»

XS
SM
MD
LG