لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۱۴ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۸:۲۷

سفر هيات نمايندگی ليبی به نيجر


سفر هيات نمايندگی ليبی به نيجر
سفر هيات نمايندگی ليبی به نيجر

دولت موقت لیبی در تلاش برای جلوگيری از فرار معمر قذافی، رهبر سرنگون شده ليبی، و همراهان او از چنگ عدالت با خروج از ليبی نمايندگانی را به کشور همسايه، نيجر فرستاده است.

فتحی باحا، يک مقام ارشد ليبی، روز چهارشنبه گفت: هيات نمايندگان برای بالا بردن امنيت در مرز طويل صحرايی با نيجر با مقامات آن کشور گفتگو می کنند. شورای ملی انتقالی ليبی از همه کشورها خواسته است به معمر قذافی پناه ندهند.

دولت نيجر اعلام کرده است که رهبر سرنگون شده ليبی در آن کشور بسر نمی برد. دولت نيجر همچنين اعلام کرد که مقامات آن کشور با شورای ملی انتقالی در مشورت هستند و کاروانهايی که از ليبی وارد آن کشور شده اند از آنچه که گزارش شده است بسيار کوچک تر بوده اند.

وزير دادگستری نيجر، مارو آدادو، روز چهارشنبه گفت در مجموع ۱۸ نفر از جمله ۵ شهروند نيجر در چهار وسيله نقليه در روزهای اخير از ليبی وارد آن کشور شده اند. وی افزود، خلاف آنچه که گزارش شده است، هيچ کاروانی با ۲۰۰ وسيله نقليه وارد نيجر نشده است.

مقامات دیگر نیجر تایید کردند که برخی از اعضای ارشد دولت قذافی به رهبری رئیس امنیت آن دولت و به همراه مبارزانی از نيجر که به نيروهای وفادار به معمر قذافی ملحق شده بودند، از مرز عبور کرده اند و وارد نيجر شده اند.

در واشنگتن، وزارت امور خارجه آمريکا اعلام کرد: مقامات آمريکايی از کشورهای شمال آفريقا خواسته اند به کنترل مرزهای خود شدت بخشند و مقامات دولت قذافی را دستگير کرده اموال همراه آنان را ضبط نمايند. ويکتوريا نولند، سخنگوی وزارت امور خارجه آمريکا نيز تاييد کرد که گزارشهای اخير پيرامون خروج کاروانهای بزرگ از مرز ليبی «اغراق آميز» بوده اند.

در همين حال گزارش های ضد و نقيضی در مورد اينکه نيروهای شورای ملی انتقالی معمر قذافی را در صحرای جنوب ليبی محاصره کرده اند، وجود دارد.

XS
SM
MD
LG