لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۱۳ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۲۰:۴۹

آینده لیبی در اجلاس استانبول


دمیتری مدودف و آندرس فاگ راسموسن در نشستی درباره لیبی. ۴ ژوئیه ۲۰۱۱
دمیتری مدودف و آندرس فاگ راسموسن در نشستی درباره لیبی. ۴ ژوئیه ۲۰۱۱

در حالی که مخالفان قذافی برای بازپس گیری یک روستای استراتژیک در نزدیکی طرابلس آماده می شوند، قدرت های جهانی برای بحث در باره آینده این کشور در ترکیه گرد آمده اند.

مخالفان روز چهارشنبه پس از نبردی سنگین کنترل الغوالیش را در دست گرفتند. آنان تلاش کرده اند از این روستا که در حدود ۱۰۰ کیلومتری جنوب طرابلس قرار دارد، جهت تصرف بزرگراهی که به پایتخت منتهی می شود، استفاده کنند. در همین حال خبرگزاری فرانسه گزارش داده که آنان آماده می شوند تا به شهر نفت خیز بریقا حمله کنند.

در این میان، نمایندگان بیش از ۴۰ کشور برای شرکت در چهارمین جلسه گروه تماس لیبی در استانبول جمع می شوند. این گروه از تلاش های رهبران مخالف دولت لیبی حمایت کرده است و در جلسه ای در ماه ژوئن بیش از یک میلیارد دلار برای کمک به مخالفان و مردمی که مناقشه بر زندگی شان اثر گذاشته تعهد کرده است.

هیلاری کلینتون وزیر امور خارجه آمریکا از جمله مقام هایی است که قصد دارند در جلسه روز جمعه شرکت کنند. وی پیش از این گفته بود قذافی به روزهای پایان قدرت نزدیک می شود و جامعه بین المللی به زودی بر فشارهای خود خواهد افزود.

از سوی دیگر دولت لیبی روز پنجشنبه اعلام کرد ارتباط با بخش نفت ایتالیا را، به دلیل درگیری کشور در ماموریت ناتو در لیبی قطع می کند. شرکت نفت ایتالیایی «انی» ده ها سال در لیبی حضور داشته است.

XS
SM
MD
LG