لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۳ مرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۹:۵۳

حمله شورشیان به شهر استراتژیک صنعت نفت لیبی


حمله شورشیان به شهر استراتژیک صنعت نفت لیبی
حمله شورشیان به شهر استراتژیک صنعت نفت لیبی

شوشیان در لیبی به شهر ساحلی بریقه که در کنترل نیروهای وفادار به معمر قذافی، رهبر لیبی است، حمله کردند.

بریقه، شهری استراتژیک برای صنعت نفت لیبی است و در شرق این کشور قرار دارد.

منابع بیمارستانی در اجدابیا، روز پنجشنبه اعلام کردند در درگیری میان نیروهای دولتی و اپوزیسیون، یکی از شورشیان کشته و دست کم پنج نفر دیگر مجروح شدند.

مخالفان دولت می گویند اولین ستون از نیروهای آنها موفق شد پس از چند هفته، از یک خط مقدم جنگ با نیروهای دولتی عبور و پیشروی کند.

موسی ابراهیم، یک سخنگوی دولت لیبی می گوید نیروهای حامی معمر قذافی، حمله ی به گفته ی او هماهنگ شده میان نیروهای ناتو و شورشیان را شکست دادند.

موسی ابراهیم به خبرنگاران گفت نیروهای اپوزسیون، با حمایت نیروهای هوایی و دریایی ناتو به بریقه حمله کردند.

او گفت این حمله، ناقض فرمان سازمان ملل متحد به ناتو برای حافظت از غیرنظامیان است. این اظهارات ابراهیم موسی بطور مستقل هنوز نایید نشده است. اما شبکه تلویزیونی العربیه گزارش داد که نیروهای شورشی با کمک هواپیماهای نظامی ناتو از دریا و زمین به بریقه حمله کردند.

درگیری ها میان مخالفان و حامیان معمر قذافی در حالی ادامه دارد که دیپلمات های بین المللی در استانبول، برای بررسی یک راه حل سیاسی برای جنگ داخلی لیبی گرد هم آمده اند.

انتظار می رود هیلری کلینتون وزیر امورخارجه آمریکا، فرستادگان دیگر اعضای ناتو، نمایندگان کشورهای عربی حاشیه خلیج فارس، فرستادگان اتحادیه آفریقا و فرستادگان جنبش شورشیان لیبی در نشست روز جمعه شرکت کنند.

این چهارمین نشست گروه تماس لیبی از زمان آغاز خیزش علیه معمر قذافی در ماه مارس است.

ترکیه و اتحادیه آفریقا هرکدام پیشنهادات صلحی را برای پایان جنگ در لیبی مطرح کرده اند.

XS
SM
MD
LG