لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲۷ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۷:۰۲

وزیر امور خارجه لیبی استعفا داد


وزیر امور خارجه لیبی استعفا داد
وزیر امور خارجه لیبی استعفا داد

وزیر امور خارجه لیبی، موسی کوسا وارد بریتانیا شده و اعلام کرده است دولت معمر قذافی را ترک می کند.

دفتر امور خارجه بریتانیا روز چهارشنبه اعلام کرد آقای کوسا با اراده خود از تونس به لندن سفر کرده و به مقامات گفته است که از مقام خود استعفا می دهد. مقام های بريتانيایی از حامیان قذافی خواستند که آنها نيز قذافی را ترک کنند.

سخنگوی دولت لیبی، موسی ابراهیم، اين خبر را تکذیب کرد و گفت وزیر امور خارجه جهت يک «ماموریت دیپلماتیک» به بريتانيا سفر کرده است. وزرای کشور و عدالت ليبی پيشتر استعفا دادند و به مخالفان در شرق پيوستند.

مقام های ایالات متحده آمريکا استعفای کوسا را «بسیار مهم» خوانده و آن را نمونه ای از رشد انشعابات در داخل دولت لیبی به شمار آوردند. وزیر امور خارجه ليبی يکی از حاميان نزديک معمر قذافی تلقی می شود. وی قبلا برای بيش از يک دهه به عنوان رييس اطلاعات خدمت کرده بود.

در واشنگتن، کاخ سفید تکرار کرد که هیچ تصمیمی برای تحويل سلاح به نیروهای شورشی در لیبی گرفته نشده است. بيانيه روز چهارشنبه در حالی منتشر شد که اخباری پيرامون صدور مجوزهای مخفی توسط پرزیدنت باراک اوباما برای تلاش های مخفیانه به منظور حمایت از شورشیان ضد دولتی شنيده می شد.

به گزارش نیویورک تایمز سازمان سيا (سی آی ای) تعداد نامعلومی از عوامل خود را جهت جمع آوری اطلاعات و ایجاد ارتباط با نیروهای ضد قذافی وارد ليبی کرده است. بنا بر اين گزارش، سازمان سيا در اين مورد اظهار نظر نکرده است. به نقل از اين گزارش به گفته مقام های فعلی و سابق بریتانیا، نیروهای ویژه بریتانیایی و ماموران اداره اطلاعات بريتانيا وارد اين کشور شمال آفريقا شده اند.

در اوایل چهارشنبه، نیروهای وفادار به معمر قذافی، شورشيان را از چندين شهر تحت تصرف آنان بيرون راندند و پيشروی های آنان را پس از آغاز حملات هوایی بین المللی خنثی کردند.

XS
SM
MD
LG