لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۵ تیر ۱۴۰۳ ایران ۲۲:۰۱

تدارک محاکمه سیف الاسلام قذافی و بازداشت عبدالله سنوسی در ليبی


تدارک محاکمه سیف الاسلام قذافی و بازداشت عبدالله سنوسی در ليبی
تدارک محاکمه سیف الاسلام قذافی و بازداشت عبدالله سنوسی در ليبی

دولت انتقالی لیبی برای مذاکره با دادگاه بین المللی ویژه جرائم جنائی در باره محاکمه سیف الاسلام قذافی، پسر دستگیر شده معمر قذافی رهبر فقید لیبی، آماده می شود.

همچنين روز يکشنبه رهبران جديد ليبی اعلام کردند عبدالله سنوسی، رئيس پيشين سازمان امنيت ليبی، در صحرای جنوب کشور، در نزديکی محل اختفای سيف الاسلام قذافی، توسط شبه نظاميان در شهر زينتان در غرب ليبی، دستگير شده است.

لوئیز مورینو Luis Moreno دادستان دادگاه بین المللی لاهه می گوید برای تبادل نظر در مورد قرار و مدارهای محاکمه، این هفته به لیبی سفر می کند.

شبه نظامیان لیبیائی، از شهر غربی زینتان، سحرگاه روز شنبه سیف الاسلام را در ناحیه ای کویری در جنوب آن کشور دستگیر کردند.

مقامات دولت انتقالی لیبی بعدا سیف الاسلام را با یک هواپیمای چارتر به شهر زینتان بردند.

بعضی از مقامات لیبی گفته اند مایلند سیف الاسلام، که قبلا جانشین معمر قذافی تلقی می شد، در لیبی محاکمه شود.

دادگاه بین المللی جرائم جنائی که مقر آن در هلند است در ماه ژوئن با صدور حکم جلب برای سیف الاسلام، پدرش، و رئیس سابق تشکیلات اطلاعاتی لیبی، آنان را به جنایت علیه بشریت و اعمال خشونت در سرکوبی قیام دمکراسی طلبی مردم لیبی، متهم کرده است.

نیروهای دولت موقت لیبی معمر قذافی را روز بیستم اکتبر در سرت، شهر زادگاهش، دستگیر کردند.

عبدالرحیم ال کیب، نخست وزیر موقت در دولت انتقالی لیبی، روز شنبه به زینتان سفر کرد، و دستگیری سیف الاسلام را به عنوان سرآغاز فصلی نوین در تاریخ لیبی، ستود.

نیروهای دولت انتقالی قیام علیه حکومت دیکتاتوری معمر قذافی را در ماه فوریه به راه انداختند که در ماه اوت به فرار وی از طرابلس، پایتخت لیبی، و پایان گرفتن ۴۲ سال دیکتاتوری او منجر شد.

مردم لیبی روز شنبه در طرابلس و شهرهای دیگر با تیراندازی های هوايی دستگیری سیف الاسلام را جشن گرفتند.

وزارت امور خارجه آمريکا نیز روز شنبه در بیانیه ای که منتشر ساخت می گوید دستگیری و محاکمه سیف الاسلام گام دیگری در دور شدن از یک دوران تاریک چهل ساله در تاریخ لیبی است و به مردم لیبی در رسیدن به آینده ای توام با صلح و دمکراسی، که شایسته آنهاست، کمک می کند.

واشنگتن همچنین از لیبی خواسته است با تمامی زندانیان به گونه ای انسانی و مطابق با معیارهای بین المللی رفتار کند. نیروهای دولت انتقالی لیبی، که معمر قذافی را در سرت دستگیر کردند، حین کتک زدن به او پیش از مرگش دیده شدند، که به ابراز نگرانی هائی در جامعه بین المللی در باره رفتار با او در جریان توقیفش، منجر شد.

شبه نظامیانی که سیف الاسلام را دستگیر کردند می گویند به آنها خبر رسیده بود که وی با کاروانی در راه سفر از يک مسیر کویری به شهر غربی اوباریس است. این شبه نظامیان می گویند پس از بستن راه بر دو اتوموبیل در آن ناحیه سیف الاسلام را شناختند و وی را همراه با چند دستیارش، بی آنکه جنگ و دعوائی رخ دهد، بازداشت کردند.

تصاویر پس از دستگیری سیف الاسلام این پسر سی و نه ساله معمر قذافی را با صورتی پوشیده از ریش، و با عبا و عمامه ای نشان می دهد که مظهر پوششی يکی از قبایل در لیبی است. چند انگشت سیف الاسلام نیز باند پیچی شده بود که به گفته وی ناشی از جراحات وارده در جریان یک حمله هوائی ناتو بوده است. خبرنگارانی که در هواپیمای حامل او در مسیر بردنش به شهر زینتان بودند می گویند به غیر این جراحات، حال سیف الاسلام، پس از چند ماه فراری بودن، خوب بنظر می رسید.

XS
SM
MD
LG