لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۵ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۱:۱۵

وقوع چند انفجار در طرابلس پس از پرواز هواپیماهای ناتو


دود ناشی از انفجار در جنوب شرقی طرابلس، پایتخت لیبی - ۱۴ آوریل ۲۰۱۱
دود ناشی از انفجار در جنوب شرقی طرابلس، پایتخت لیبی - ۱۴ آوریل ۲۰۱۱

شاهدان عینی در لیبی می گویند یک رشته انفجار منطقه طرابلس، پایتخت لیبی را لرزاند. آنان می گویند لحظاتی قبل از قوع انفجارها، هواپیماهای جنگی ناتو از آسمان منطقه عبور کردند.

در همین حال، شورشیان می گویند در صورت عدم حمایت بیشتر ناتو در برابر حملات نیروهای دولتی، ممکن است یک «قتل عام» در شهر مصراته رخ دهد.

یک سخنگوی شورشیان گفت روز پنجشنبه دست کم ۲۳ نفر در پی حملات نیروهای وفادار به معمر قذافی در نزدیکی مصراته کشته شدند.

در واشنگتن، مارک تونر، سخنگوی موقت وزارت امورخارجه آمریکا گفت ایالات متحده همچنان به قابلیت های ناتو برای نظارت بر عملیات هوایی در لیبی اعتماد دارد. وی این اظهارات را پس از آن گفت که فرانسه از آمریکا خواست به حملات هوایی در لیبی ادامه دهد.

فرانسه این درخواست را روز پنجشنبه در یک نشست ناتو در برلین مطرح کرد.

هرچند آندرس فوگ راسموسن، رییس ناتو به اعضای این ائتلاف گفت که نیروهای آنها سرعت عملیات بالای خود را در حمله به اهداف مشروع در لیبی حفظ کرده اند. او گفت ناتو به هواپیماهای بیشتری که از دقت بالا برخوردارند نیاز دارد.

کنفرانس دیگری نیز درباره لیبی، در قاهره، پایتخت مصر برگزار شد.

بان کی مون، دبیرکل سازمان ملل متحد گفت هیئت های آفریقایی، عرب و اروپایی در نشست قاهره توافق کردند که رویکرد واحدی را برای پیدا کردن «راه حلی پایدار» برای بحران لیبی پیدا کنند.

مذاکرات برلین و قاهره یک روز پس از نشست یک گروه بین المللی تماس متشکل از آمریکا، اروپا و کشورهای عربی در دوحه برگزار شد. در نشست دوحه، وعده حمایت مالی و سیاسی بیشتری از اپوزسیون لیبی مطرح شد.

گروه بین المللی تماس در بیانیه پایانی خود خواستار کناره گیری معمر قذافی از قدرت شد و گفت رهبری لیبی و دولتش «همه مشروعیت» خود را از دست داده است.

در بروکسل، اتحادیه اروپا روز پنجشنبه اعلام کرد نام موسی کوسا، وزیر سابق امورخارجه لیبی را از فهرست تحریم ها خط زده است.

موسی کوسا عالی رتبه ترین مسئول دولتی لیبی بوده است که این کشور را ترک کرده است.

XS
SM
MD
LG