لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۲۰ آذر ۱۴۰۲ ایران ۰۶:۳۷

بریتیش پترولیوم، غول نفتی بریتانیا کارمندانش را از لیبی خارج می کند


بریتیش پترولیوم، غول نفتی بریتانیا کارمندانش را از لیبی خارج می کند
بریتیش پترولیوم، غول نفتی بریتانیا کارمندانش را از لیبی خارج می کند

در حالیکه خبرگزاری ها از درگیری و تیراندازی ها در خیابان های شهرهای سراسر لیبی گزارش می دهند پسرمعمر قذافی نسبت به بروز جنگ داخلی در آن کشور هشدار داد.

خشونت های لیبی بطور گسترده ای از جانب کشورهای غربی و سازمانهای مدافع حقوق بشرمحکوم شد.

صدای شدیدرگبار گلوله در مرکز طرابلس پایتخت و چندین شهر در سراسرلیبی از ساعات نخستین بامداد دوشنبه آغاز شد و به قول شاهدان عینی و گزارش خبرگزاری ها در تمام روز ادامه یافت . این در حالی است که سازمان دیدبان حقوق بشر تعدادتلفات خشونت های لیبی را از پنجشنبه تا کنون دویست و سی و سه نفر اعلام کرده است.

در این میان تلویزیون دولتی لیبی صبح دوشنبه تظاهرات گروهی از طرفداران معمر قذافی در خیابانهای پایتخت را نشان دادند که با در دست داشتن شمشیر و چماق و پرچم و پوسترها در حالیکه به بالا و پایین می پریدند شعار می دادند.

این صحنه ها چند ساعت پس از ظاهر شدن سیف الاسلام قذافی پسر رهبر لیبی در تلویزیون دولتی پخش شد که درپیامی اظهار داشت پدرش مسؤلیت اوضاع را بدست دارد وبا حمایت ارتش تا آخرین گلوله می جنگد. همزمان و بدنبال سخنرانی وی تظاهرات ضد دولتی در سراسر لیبی گسترش یافت و با سرکوبی شدید وبیرحمانه نیروهای امنیتی روبرو گشت.

سیف الاسلام پسر رهبر در سخنرانی خود تظاهر کنندگان را آلت دست خارجی واوباش و معتاد خواند و مردم لیبی رادر صورت ادامه تظاهرات به جنگ و شکاف و اغتشاش تهدید کرد.

در این میان ادامه خشونت های لیبی واستفاده از نیروی مرگبار برای سرکوبی مردم از جانب نیروهای امنیتی آنکشور، از سوی ایالات متحده و جامعه غرب محکوم شد. بن کی مون دبیر کل سازمان ملل از رژیم لیبی خواست از زور علیه مردم استفاده نکند و آزادیهای اساسی آنها را محترم شمارد.

وزرای خارجه کشورهای اتحادیه اروپا نیز دوشنبه در دیداردر بروکسل اعلام کردند که در بیانیه ای رسمی سرکوبی و فشار بر تظاهر کنندگان ضد دولتی در لیبی را محکوم میکنند.

به گزارش خبرگزاری فرانسه تعدادی از سفرا و نمایندگان لیبی در کشورهای دیگراز جمله در پکن ، دهلی و در پیمان عرب در حمایت از مردم لیبی از سمت خود استعفا کردند.

بسیاری از کشورها از جمله ایالات متحده و بریتانیا به شهروندان خود نسبت به سفر به لیبی هشدار دادند و برخی شرکتهای خارجی و کارمندان آنها نیز با وخیم تر شدن خشونت لیبی را ترک میکنند. از آن جمله غول نفتی بریتانیا، بریتیش پترولیوم در لندن گفت آماده خارج کردن بعضی از کارمندان خود از کشورلیبی است که بزرگترین ذخیره نفتی آفریقا را در خود جای دارد .

XS
SM
MD
LG