لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۲ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۶:۰۳

روزنامه لیبراسیون: سرنوشت الناز رکابی نامعلوم است


روزنامه لیبراسیون از نامعلوم بودن سرنوشت الناز رکابی خبر می‌دهد.

این روزنامه با تیتر «قهرمان سنگ نوردی ایران در بازگشت به تهران مورد استقبال قرار گرفت، اما سرنوشت او هنوز مشخص نیست» در مطلبی به آنچه پیرامون این قهرمان جوان روی داد،پرداخته است.

این روزنامه پرتیراژ همچنین می‌نویسد:«بنا بر آنچه در شبکه‌های اجتماعی دیده می‌شود، الناز رکابی پس از حضور بدون حجاب در رقابت‌های فینال، به سرعت از سوی مقامات سفارت ایران در کره جنوبی فراخوانده شد.»

لیبراسیون می افزاید که الناز سپس بیانیه‌ای را با محتوای «عذرخواهی» در صفحه اینستاگرامش منتشر کرده است که بسیاری این متن را شبیه به «اعترافات اجباری» می‌دانند.

به گفته لیبراسیون: «نهادهای مختلفی همچون فدراسیون بین‌المللی سنگ‌نوردی و گروههای بین‌المللی حقوق بشری، از جمله کمیساریای عالی حقوق بشر سازمان ملل، حمایت خود را از او اعلام و تاکید کرده‌اند که وقایع مرتبط با او در خاک ایران را همچنان زیر نظر خواهند داشت.»

روزنامه رپوبلیکا نیز طرحی از مائورو بیانی، کاریکاتوریست، تصویرگر و وبلاگ‌نویس ایتالیایی، درباره الناز رکابی، ملی‌‌پوش صخره‌نوردی ایران، منتشر کرد. رپوبلیکا، به معنی «جمهوری» نام روزنامه ای ایتالیایی زبان است که هر روزه در ایتالیا منتشر می‌شود.

الناز رکابی که شرکتش در رقابت‌های آسیایی صخره‌نوردی در کره جنوبی بدون حجاب اجباری با جنجال‌های زیادی همراه شده بود، بامداد چهارشنبه در میان نگرانی‌هایی مبنی بر دستگیری و ممنوع‌الخروجی او در میان استقبال صدها نفر از هوادارانش وارد تهران شد.

الناز رکابی به محض ورود به ایران جلو دوربین های دو خبرگزاری حکومتی قرار گرفت و در پاسخ به سوال خبرنگار صداوسیما گفت: «همان طور که در فضای مجازی هم توضیح دادم این اتفاق کاملا سهوی بود.»

وی افزود: «با توجه به‌ جو مسابقات درگیر مسائل فنی بودم و از آنجا که در بخش بانوان در قرنطینه بودم، پس از پوشیدن لباس و کفش از گذاشتن حجاب غافل شدم.»

XS
SM
MD
LG