لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲ مرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۵:۰۵

استوارت لِوی: شرکای ما برای به اجرا گذاشتن قطعنامۀ ۱۹۲۹ سازمان ملل آماده اند


استوارت لِوی معاون وزارت خزانه داری آمريکا می گويد تقريباً همۀ انستيتوهای مالی مهم، روابط تجاری خود را با جمهوری اسلامی ايران، قطع کرده اند و يا بطور قابل ملاحظه ای کاهش داده اند. آقای لِوی می افزايد «ما اکنون شاهد پا پس کشيدن بخش های گوناگون از قبيل بيمه، خدمات، انرژی و صنايع توليدی در امر همکاری با ايران هستيم.» به نظر اين مقامِ ارشد وزارت خزانه داری آمريکا، بخش خصوصی نقشی کليدی در پايه ريزی فشارها عليه جمهوری اسلامی ايران بازی می کند زيرا، اقدامات داوطلبانه، تأثير تحريم های دولتی را وسعت می بخشد. پيش نويس قانونی که از سوی کنگرۀ آمريکا تهيه شده است بانکهايی را که با نهادهای دولتی در ايران و سپاه پاسداران همکاری کنند از دسترسی به سيستم مالی آمريکا منع می کند.

آقای لوی می گويد ما در هفتۀ گذشته ۲۲ شرکت نفتی، انرژی و بيمه را شناسايی کرده ايم که تحت مالکيت دولت ايران بوده و يا توسط آنان کنترل می شوند که ۱۷ شرکت ِ آن در خارج از ايران فعاليت می کنند و تعلق بسياری از آنها به دولت ايران بسادگی قابل تشخيص نيست. معاون وزارت خزانه داری آمريکا می افزايد اين شناسايی ها باعث شده است که افراد داخل آمريکا و مهمتر از آن، ديگران در جهان از معامله با ايران خودداری کرده اند و راهی را انتخاب می کنند که خود را به مخاطره نياندازند.

در جلسۀ کميتۀ روابط خارجی سنا، سناتور کری اين سئوال را مطرح کرد که آيا دولت آمريکا ابزار لازم برای اعمال تحريم ها و جلب همکاری کشورهای ديگر برای بستن راههای گريز دولت ايران از اين اقدامات را در اختيار دارد؟ معاون وزارت خزانه داری آمريکا در پاسخ گفت به اعتقاد او دولت آمريکا از چنين ابزار قوی ای در حال حاضر استفاده می کند و با توجه به استقبالی که کاخ سفيد از لايحۀ نهايی تحريم های يک جانبه به عمل آورده است تمام نشانه ها حاکی از آنست که شرکای ما نيز در بمورد اجرا گذاشتن قطعنامۀ ۱۹۲۹ سازمان ملل آماده اند.

در بخش ديگری از جلسۀ کميتۀ روابط خارجی سنا، سناتور فاين گلد اين سؤال را مطرح کرد که دولت آمريکا چه اقدامی در مورد تلاشهای ايران جهت تغيير بسته بندی و انتقال سلاح و تجهيزات ساخت آمريکا از جمله به امارات متحده عربی و سپس به ايران، انجام داده است؟ ويليام برنز معاون سياسی وزارت خارجۀ آمريکا گفت در سالهای اخير امارات متحدۀ عربی همکاری های خود را با ما بطور چشمگيری بهبود بخشيده است و ما هم در همکاری نزديک با آنها در ارتباط با کنترل صادرات کالاها به ايران، مبادلۀ اطلاعات و همکاری در مورد اجرای قوانين هستيم تا از اينگونه تلاشهای ايران جلوگيری کنيم.

XS
SM
MD
LG