لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۳۰ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۲۱:۰۱

ایران می گوید قادر است هر ماه ۵ کیلوگرم اورانیوم با غنای ۲۰ درصد تولید کند


ایران می گوید قادر است هر ماه ۵ کیلوگرم اورانیوم با غنای ۲۰ درصد تولید کند
ایران می گوید قادر است هر ماه ۵ کیلوگرم اورانیوم با غنای ۲۰ درصد تولید کند

رییس سازمان انرژی اتمی ایران می گوید کشور او اینک می تواند به طور منظم اورانیوم با غنای ۲۰ درصد تولید کند. گامی که ایران را به توانایی تولید اورانیوم در سطوح لازم برای ساختن بمب اتمی نزدیکتر می کند.

در حالی که سازمان ملل متحد و دیگران بر تحریم ها علیه ایران می افزایند، علی اکبر صالحی روز چهارشنبه به خبرگزاری ایسنا گفت ایران قادر است هر ماه ۵ کیلوگرم اورانیوم با غنای ۲۰ درصد تولید کند. با این حال یادآور شد ایران فقط به اندازه ای که برای یک رآکتور پژوهشی پزشکی در تهران نیاز دارد، اورانیوم ۲۰ درصدی تولید می کند.

تولید اورانیوم با غنای ۲۰ درصد، ایران را قادر می سازد سوخت مورد نیاز رآکتور پژوهش را فراهم آورد، و زمان مورد نیاز برای غنی سازی اورانیوم با غلظت ۹۰ درصد را کوتاه می کند.

صالحی این موضوع ر ا یک روز پس از آن عنوان می کند که مقامات ارشد آمریکایی گفتند یک فهرست رو به گسترش از تحریم ها علیه برنامه اتمی ایران، موجب شده است شرکت های خصوصی قطع روابط بازرگانی با ایران را آغاز کنند.

روز سه شنبه، استوارت له وی، معاون وزارت خزانه داری آمریکا گفت تحریم های جدید سازمان ملل متحد، همراه با اقدامات یک جانبه ای که آمریکا، اتحادیه اروپا و دیگران پیشنهاد کرده اند، ایران را عملا از اقتصاد جهانی جدا می کند.

له وی گفت شرکت ها در بخش های گوناگون، از جمله بیمه، مشاوره، انرژی و تولید، با نهادهای مالی عمده که روابط خود را با جمهوری اسلامی ایران قطع کرده اند یا کاهش داده اند.

او گفت بخش خصوصی نقش مهمی در افزایش فشار بر ایران بازی می کند، زیرا اقدامات «داوطلبانه» تاثیر فشارهای دولتی را بیشتر می کند.

XS
SM
MD
LG