لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۱۰ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۲۲:۵۲

بایدن در نامه‌ای به کنگره: آماده اقدامات بیشتر برای مقابله با تهدیدات و حملات هستیم


رئیس جمهوری ایالات متحده در نامه‌ای به کنگره آمریکا به ارائه گزارشی درباره استفاده از اختیارش در صدور فرمان حمله به تاسیسات شبه‌نظامیان مورد حمایت سپاه در سوريه پرداخت و تاکید کرد: «ایالات متحده آماده اقدامات بیشتر برای مقابله با تهدیدات یا حملات علیه نیروهای آمریکایی است.»

جو بایدن در این نامه نوشته است: «گروه‌های شبه‌نظامی وابسته به سپاه پاسداران مجموعه‌ای از حملات را علیه پرسنل و تأسیسات ایالات متحده در عراق و سوریه انجام داده‌اند. در ۲۳ مارس ۲۰۲۳، یک حمله پهپادی به شکل غم‌انگیزی منجر به کشته شدن یکی از پیمانکاران آمریکایی ارتش ایالات متحده و شش نفر دیگر از جمله پنج سرباز ایالات متحده زخمی شد. حمله ۲۳ مارس در پی سلسله حملات قبلی علیه نیروهای ایالات متحده در سوریه صورت گرفت. این حملات جان پرسنل ایالات متحده و ائتلاف را در معرض تهدید مداوم قرار داده است.»

رئیس جمهوری ایالات متحده در ادامه افزود: «به دستور من، در ۲۳ مارس ۲۰۲۳، نیروهای ایالات متحده در پاسخ به این سلسله حملات و تهدیدات مستمر در آینده، حملات هدفمندی را علیه تأسیساتی در شرق سوریه انجام دادند.حملات دقیق به تأسیساتی که توسط گروه‌های وابسته به سپاه برای فرماندهی و کنترل، انبار مهمات و اهداف دیگر استفاده می‌شد، انجام شد. این حملات به گونه‌ای انجام شدند که برای ایجاد بازدارندگی، محدود کردن خطر تشدید تنش و جلوگیری از تلفات غیرنظامیان بود.»

به گفته بایدن، او حملات ۲۳ مارس را به منظور محافظت و دفاع از ایمنی پرسنل خود و مختل کردن مجموعه حملات مداوم علیه ایالات متحده و مقابله با جمهوری اسلامی و گروه های شبه‌نظامی تحت حمایتش هدایت کرده است.

بایدن می‌گوید: «من این اقدام نظامی را مطابق با مسئولیت خود برای محافظت از شهروندان ایالات متحده در داخل و خارج از کشور و در راستای پیشبرد امنیت ملی و منافع سیاست خارجی ایالات متحده، بر اساس اختیاراتی که قانون اساسی به عنوان فرمانده کل و رئیس جمهوری ایالات متحده انجام دادم.»

به گفته رئیس جمهوری ایالات متحده، این اقدام مطابق با قوانین بین‌المللی و در راستای استفاده از حق ذاتی ایالات متحده برای دفاع از خود (ماده ۵۱ منشور سازمان ملل) انجام شده است.

بایدن تصریح کرد: «ایالات متحده آماده است، اقدامات بیشتر، در صورت لزوم و مناسب، برای مقابله با تهدیدات یا حملات بیشتر انجام دهد.»

گفتنی است دیدبان حقوق بشر سوریه از افزایش شمار کشته‌شدگان حمله تلافی‌جویانه هوایی آمریکا به شبه‌نظامیان مورد حمایت جمهوری اسلامی در سوریه به ١٩ نفر خبر داد.

این حمله آمریکا در واکنش به حمله پهپادی مرگبار پنجشنبه به یک پایگاه نظامی آمریکا در شمال شرق سوریه انجام شد که منجر به کشته شدن یک پیمانکار و زخمی شدن یک پیمانکار دیگر و پنج سرباز آمریکایی شد.

به گفته دیدبان حقوق بشر سوریه، سه نفر از کشته‌شدگان سرباز ارتش سوریه، ١١ نفر از آنها در گروه‌های شبه‌نظامی مورد حمایت حکومت، و پنج نفر دیگر از آنها شبه‌نظامیان غیر سوری بودند.

سخنگوی شورای عالی امنیت ملی ایران هم روز شنبه هشدار داد هرگونه حمله به پایگا‌ه‌های جمهوری اسلامی و شبه‌نظامیان مورد حمایتش در سوریه «بدون درنگ با پاسخ متقابل» روبرو خواهد شد.

ادعاهای این مقام جمهوری اسلامی پس از حمله تلافی‌جویانه آمریکا به مواضع شبه‌نظامیان مورد حمایت تهران صورت می‌گیرد که منجر به کشته شدن ١٩ تن از آنها شد.

XS
SM
MD
LG