لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۱۹ آذر ۱۴۰۲ ایران ۰۲:۱۳

لسلی نیلسن بازیگر فیلم های کمدی «هواپیما» و «تفنگ عریان» درگذشت


لسلی نیلسن بازیگر فیلم های کمدی «هواپیما» و «تفنگ عریان» درگذشت
لسلی نیلسن بازیگر فیلم های کمدی «هواپیما» و «تفنگ عریان» درگذشت

لسلی نیلسن بازیگر کانادایی الاصلی که در اوائل دهه ٥٠ میلادی برای شرکت در فیلم های رومانتیک و جدی به هالیوود آمد اما بعدها با تغییر جهت و ایفای نقش در فیلم های کمدی به معروفیت رسید در سن٨٤ سالگی دربیمارستانی در شهر «فورت لادردل » در ایالت فلوریدا به علت ابتلا به ذات الریه یا سینه پهلو درگذشت.

در فیلم «هواپیما» که مجموعه خنده آوری بود برگرفته از فیلم های حادثه ای و مصیبت بار هالیوود، نیلسن در نقش «دکتر روماک» با مسائل مضحک به صورتی جدی روبرو می شود و در یکی از صحنه های فیلم و هنگامی که مسافران هواپیما در ارتفاع چند هزار متری در حالت تهوع به هم ریخته اند خود را به یکی از مهمانداران می رساند و می گوید:«باید این بیماران را به یک بیمارستان برسانیم.» وقتی مهماندار با تعجب می پرسد:«بیمارستان یعنی چه؟» شخصیت نیلسن می گوید:«بیمارستان یک ساختمان بزرگی است که توی آن پر از بیمار است اما الان دلواپس نباش فقط این ها را هرچه زودتر به یک بیمارستان برسان!»

نیلسن به دنبال نقش کمدی و محبوب رومک در فیلم «هواپیما» به بازی در نقش های خنده آور دیگری ازجمله سریال تلویزیونی «جوخه پلیس» Police Squad پرداخت و بعدها هم در فیلم های کمدی «تفنگ عریان»Naked Gun که به شدت مورد توجه دوستداران فیلم های کمدی قرار گرفت.

برای بسیاری این مسئله تعجب آور بود که لسلی نیلسن که هنگام ورود به هالیوود از تمام خواص ظاهری و جذابیت های یک بازیگر خوشقیافه نقش اول برخوردار بود و پیش از آن هم در زادگاه خود در کانادا در فیلم های تلویزیونی ظاهر شده بود بخواهد وارد ژانر فیلم های کمدی شود.

یکی از نخستین فیلم های جدی نیلسن در هالیوود فیلم «سیاره ممنوعه» محصول سال ١٩٥٦ هالیوود بود که در آن این بازیگر نقش جدی کاپیتان یک سفینه فضایی را بازی می کرد. فیلم «سیاره ممنوعه» بعدها به خاطر نگاه غیرعلمی و تا حدی کودکانه ای که در آن به سفرهای فضایی شده بود نه تنها به عنوان یکی از آثار کلاسیک و اولیه علمی – تخیلی هالیوود باقی ماند بلکه نمایش آن در سانس های نیمه شب سینماهای جهان برای نسل های بعدی و جوان تر به عنوان یک فیلم مفرح و خنده آور رواج پیدا کرد.

نیلسن در سال ٢٠٠٢ به روزنامه «تورنتو استار» گفته بود:«بازی در فیلم سیاره ممنوعه باعث شد که من نتوانم نقش های درست و حسابی و مهمی در فیلم هایی مثل پیشتازان فضا بگیرم. فیلم سیاره ممنوعه همیشه وبال گردن من بوده است!»

نیلسن در سال ١٩٥٧ در فیلم «تمی و مرد مجرد» در نقش مقابل «دبی رینولدز» ظاهر شد و در چند فیلم جدی و سریال تلویزیونی ازجمله «پیتون پلیس» و «دکتر کیلدر» هم بازی کرد:«من همیشه مشغول کار در فیلم بوده ام و نقش های اول زیادی بازی کرده ام شاید هم این لهجه کانادایی ام بوده است که در آمریکا تا این حد مورد توجه قرار گرفت.»

یکی از این نقش ها در فیلم «ماجرای پوسایدون» بود که در آن لسلی نیلسن نقش جدی کاپیتان یک کشتی مسافربری را بازی می کند که در نقطه دورافتاده ای درمیان آب های اقیانوس غرق می شود. اما نیلسن در سال ١٩٩١ در یک مصاحبه خبری به خبرنگار نشریه تایمز گفته بود:«حقیقت این است که من همیشه به صورتی سری و پنهانی یک کمدین بوده ام.» و به این صورت بود که فیلم «هواپیما» مسیر حرفه ای «لسلی نیلسن» را برای همیشه عوض کرد.

جیم آبراهامز و دیوید و جری زوکر تهیه کنندگان فیلم «هواپیما» تصمیم گرفتند یک سری بازیگران قدیمی که در نقش قهرمان های جدی در فیلم های ماجراجویانه ظاهر می شدند را برای بازی در این فیلم به کار بگیرند کنند. این بازیگران علاوه بر لسلی نیلسن، هنرپیشه قدیمی و جدی دیگری به نام «رابرت استک» هم چنین «پیتر گریوز» سردسته گروه در سریال تویزیونی«بالاتراز خطر» و «لوید بریجز» بازیگر فیلم های وسترن بودند که به این صورت به چهره های جدی خود در فیلم های خاطره انگیز قدیمی جنبه های ضدقهرمانی، کمدی و تازه ای می بخشیدند.

لسلی نیلسن بعدها گفته بود:«من برای همیشه از این تهیه کنندگان سپاسگزارم. سرنوشت حرفه ای من با این فیلم برای همیشه عوض شد و من چه خوشوقتم که توانسته ام سمبل این نوع نگاه طنزآلود به فیلم و فیلمسازی باشم.»

پس از «هواپیما» و به تمسخر کشیدن فیلم های حادثه ای، سریال «جوخه پلیس» هم نمونه ای شد از به استهزاء کشیدن فیلم های پلیسی که تا آن روز در هالیوود ساخته شده بود. اما «نیلسن» با موفقیتی که به دست آورده بود یک بار دیگر به سینما بازگشت تا سری فیلم های «تفنگ عریان» را بسازد که در آن با «جورج کندی»، «پریسیلا پریسلی» و «او جی سیمسون» هم بازی بود.

دیوید زوکر تهیه کننده این فیلم ها درباره لسلی نیلسن گفته بود:«نیلسن این خاصیت را دارد که بتواند در فیلمی تماما کمدی نقش «هجو آمیز»یک آدم جدی که به گمان خودش در یک فیلم دراماتیک بازی می کند را ایفا کند. شخصیتی که در طول مدت فیلم فکر می کند در حال بازی در یک فیلم جدی است و همین مسئله است که نوع کمدی او را تا این حد خنده دار و بامزه کرده است.»

نیلسن در شهر «رجینا» در کانادا به دنیا آمد. پدرش از افسران گارد سلطنتی کانادا بود و یکی از برادرانش به مقام معاونت نخست وزیری این کشورنیز رسید. لسلی نیلسن پس از پایان تحصیلات دبیرستانی به نیروی هوایی کانادا پیوست و هم زمان در ایستگاه رادیویی تورنتو تحت نظر «لورن گرین» که بعدها در سریال تلویزیونی «بونانزا» در نقش پدر خانواده ظاهر شد به کار پرداخت. نیلسن بعدها به نیویورک رفت و در آنجا به کار در تلویزیون مشغول شد.

درطول سال های فعالیت در هالیوود، لسلی نیلسن در فیلم های دیگری از جمله «دراکولا: مرگ دوستداشتنی» و «مستر مگو» نیز بازی کرد.

منتقدین سینمایی به خاطر جدیتی که نیلسن در ایفای نقش های کمدی به خرج می داد به او لقب «لارنس اولیویه هجو» را بخشیده بودند.


.

.

XS
SM
MD
LG