لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۵ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۸:۲۴

دیوانه عشق


لئونارد کوهن
لئونارد کوهن
I'm Your Man (که نزدیکترین ترجمه اش به فارسی شاید «من همانی هستم که می خواهی» باشد و نام یکی از ترانه های معروف لئونارد کوهن است) عنوان کتاب تازه ای است که سیلوی سیمونز، نویسنده تحسین شده بریتانیایی نوشته و آن را در اکتبر ۲۰۱۲ راهی بازار کرده است. خانم سیمونز یکی از روزنامه نگاران و نویسندگان شاخص در نقد موسیقی است. او در تازه ترین کتاب خود به سراغ لئونارد کوهن، نویسنده، شاعر و آواز خوان افسانه ای راک رفته و بیوگرافی او را نوشته است.

سیمونز در مقدمه کتابش می نویسد «لئونارد کوهن به عنوان خالق ترانه هایی چون Suzanne، Bird on the Wire و Hallelujah ، و شاعر آثار ادبی باارزشی چون «بازنده های زیبا» و «کتاب اشتیاق»، یکی از مهم ترین و تاثیرگذارترین هنرمندان عصر ماست. انسانی با احساسات و هوش سرشار که با کارهایش روی دیگری از زندگی، سکس، مذهب، قدرت، معنا و عشق را به تصویر می کشد. کوهن در عین حال پر است از تناقض: یک یهودی باایمان و در عین حال جذاب برای زنان، یک راهب بودایی معمولی با زندگی حرفه ای استثنایی.»

سیلوی سیمونز برای نوشتن کتاب تازه اش تحقیقات مفصلی کرده؛ آرشیو خصوصی کوهن را زیر و رو کرده و و با نزدیکان او بیش از صد مصاحبه ضبط کرده است؛ از معشوقه ها، دوستان، راهبان هم دوره، استادان، و خاخام ها تا همکاران موزیسین او و از همه مهمتر شخص لئونارد کوهن.

کتاب از زادگاه کوهن آغاز می شود و زندگی او را تا به امروز دنبال می کند. خانم سیمونز در کتابش به تمامی زوایای ناشناخته زندگی کوهن سر می زند؛ از سالن های دانشگاه تا تالار مشاهیر راک اند رول، و تصویری کامل از دیدگاه، عمق، و استعداد ذاتی آرتیست را ارائه می دهد.

لئونارد نورمن کوهن، در سال ۱۹۳۴ در مونتریال، در یک خانواده یهودی از طبقه متوسط روبه بالا متولد شد. مادرش دختر یک خاخام تلمودی بود و پدربزرگ پدری اش لیون کوهن، رهبر جامعه یهودی کانادا بود. پدرش نیتن کوهن کسب و کار لباس می کرد و وقتی که لئونارد ۹ ساله بود درگذشت. کوهن در کتاب از کودکی «مسیح» وارش و از احساسش در این باره که قرار است شخصیتی ویژه شود گفته است، از این که فکر می کرد قرار است «به مردی بدل شود که دیگران را رهبری می کند.»

شاعر دهه ۱۹۵۰ و رمان نویس دهه ۶۰ با یک کتاب مجموعه شعر و دو رمان، سرخورده از ناکامی مالی راهی آمریکا می شود تا وارد بازار ترانه و موسیقی و آهنگسازی شود. آلبوم اولش «ترانه های لئونارد کوهن» در ۱۹۶۷ منتشر شد و حالا ۴۵ سال پس از آن آلبوم «ایده های قدیمی» را منتشر کرده و همزمان با گروهش در جای جای اروپا و آمریکای شمالی تور کنسرت دارد که تا آخر ۲۰۱۲ طول خواهد کشید.سیلوی سیمونز که قبلا بیوگرافی موزیسین هایی مانند نیل یانگ و سرژ گنسبورگ را نیز در قالب کتاب منتشر کرده، در کتاب جدیدش روایت یک راوی را شرح می دهد. او می گوید I’m Your Man تجربه دشواری نوشتن درباره نویسنده ای است که وسواس زبان و کلمه دارد.

کوهن از نسل پس از جنگ دوم جهانی است که شاهد انقلاب جنسی و رواج ال-اس-دی بود.کتاب بخشی از زوایای پنهان زندگی کوهن را فاش می کند. مثلا این که پرورش خانوادگی او تا چه حد در غرق شدنش در یهودیت نقش داشته و این که او برای مدت کوتاهی به کلیسای ساینتولوژی پیوسته بود. این جزئیات به فهم بهتر بخشی از شعر ترانه های کوهن کمک می کند.

زنان در زندگی کوهن نقش پررنگی دارند. نیاز او به حضور زن و دشواری او در ماندن در رابطه از مشخصه های کوهن است. کتاب از روابط او با زنان می گوید. خطوطی از یک شعر کوهن که در کتاب اشتیاقش نیز هست، بارها از او نقل قول شده که می گوید: «شهرت زن بارگی من شوخی بود/ که مرا به تلخی به خنده واداشت/ در هزاران شبی / که تنها گذراندم.» اواسط دهه ۹۰ بود که یک نویسنده سوئدی از او درباره عشق پرسید. او گفت: «عشق فراوان به من عرضه شد، اما من درعوض نتوانستم به همان نسبت عشق بدهم، نمی توانستم آن همه عشق را جواب دهم. زیرا درگیر یک حس موهوم جداشدگی بودم، نمی توانستم آنچه را که همه جا به من عرضه می شد لمس کنم.»

کتاب سورپریزهای دیگری نیز دارد: تصمیم کوهن به توقف در بیمارستان های روانی اروپا در ۱۹۷۰ و حضور در جنگ. کوهن در زمان حمله به خلیج خوک ها در ۱۹۶۱ در کوبا بود و در سال ۷۳ میلادی به اورشلیم رفت تا در جنگ یوم کیپور در کنار اسرائیل بایستد. سپس در قالب طرح روحیه بخشی به سربازان، به صحرای سینا رفت تا برای سربازان بخواند و بنوازد.

نویسنده سپس در لندن و جزیره هیدرا در یونان دنبال او می رود تا دهه ۶۰ میلادی در نیویورک؛ جایی که موسیقی را به شکل حرفه ای آغاز می کند. از ازدواجش با یک هنرپیشه زیبا و موفقیت های حرفه ای و انتشار آلبوم پرفروشش در نیویورک می گوید و بعد به شمال لس آنجلس و معبد بودایی می رود که پنج سال میزبان زندگی آرام کوهن بود. کوهن اغلب آن سالها یا دستیار و یا راننده رهبر معبد بود.

در ۲۰۰۴ کوهن از معبد بیرون آمد و در مونتریال ساکن شد و متوجه شد که در غیبتش، دوست و مدیر برنامه های او تمامی پولش را به جیب زده. با آن که کلِی لینچ را به دادگاه کشاند اما بخش اعظم پول را نتوانست زنده کند. ورشکستگی مجبورش کرد که تصمیم بگیرد به صحنه برود و همان موقع بود که فهمید طرفدارانش در جای جای جهان رشد کرده اند و میلیون ها جوان عاشق ترانه هایش هستند. حالا دیگر چندین نسل ترانه هایش را زمزمه می کردند و به او عشق می ورزیدند.

کوهن در سال ۲۰۱۱ برای بار دوم پدربزرگ شد؛ وقتی که دخترش لورکا (که با روفوس واین رایت ازدواج کرده) فرزند دومش را به دنیا آورد.به نظر می رسد که کوهن بالاخره به قدرت قبول عشقی که به او عرضه می شود دست یافته است.

منتقد کتاب نیویورک تایمز می گوید خاصیت کتاب بیوگرافی کوهن این است که خواننده بدون آن که بداند همانطور که می خواند ناگهان متوجه می شود که گویی موسیقی کوهن را در پس زمینه گوش می دهد. در پایان کتاب عجیب ترین تاثیر خود را می گذارد: به محض این که خواندنش تمام می شود بی درنگ خواننده را به دوباره خوانی و مرور دعوت می کند.
XS
SM
MD
LG