لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۱۳ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۲:۳۸

مهم ترین جایزه ادبی اسپانیا در دست های «لئونارد کوهن»


مهم ترین جایزه ادبی اسپانیا در دست های «لئونارد کوهن»
مهم ترین جایزه ادبی اسپانیا در دست های «لئونارد کوهن»

لئونارد کوهن یکی از تاثیرگذارترین ترانه سرایان معاصر، جایزه بین المللی ادبی و معتبر «پرنس آستوریاس» اسپانیا را به دست آورد. این واقعه هم زمان است با اعلام نام باب دیلن خواننده برجسته موسیقی فولکلوریک آمریکا که به نامزدی جایزه بین المللی «نوستات» آلمان و جایزه نقدی ۵٠ هزار دلاری آن رسیده است.

هرچند صحبت درباره اهمیت ادبی ترانه هایی که برای موسیقی راک سروده می شود از دیرباز جریان داشته اما این بار برای نخستین بار شاهد اهدای رسمی و پرافتخار یک امتیاز ادبی به شاعر و حماسه سرای برجسته صحنه موسیقی راک، لئونارد کوهن هستیم که توانسته است عملا این بالاترین جایزه ادبی اسپانیا را از آن خود سازد.

لئونارد کوهن، خواننده و ترانه سرای کانادایی تبار برای «آفرینش اثری همراه با تصاویر ذهنی برانگیزنده و احساسی که در آن شعر و موسیقی چنان به زیبایی درهم آمیخته شده اند که روح انسان با آن به پرواز در می آید» جایزه ادبی «پرنس آستوریاس» را دریافت کرده است که به همراه آن یک جایزه نقدی به مبلغ ۵۰ هزار یورو نیز به «کوهن» تعلق خواهد گرفت. این شاعر و ترانه سرا برای دریافت این جایزه با ٣١ نامزد دیگر از کشورهای مختلف جهان رقابت کرد. در گذشته چهره های معروفی چون مارگرت آتوود، گونتر گراس، آموس آز و پل آستر نیز این جایزه را دریافت کرده اند.

هیئت داوران جایزه اسپانیایی در یک بیانیه دلیل انتخاب خود را این گونه توصیف کرده اند: «کوهن یکی از اثرگذار ترین مولفان زمانه ما به شمار می رود. اشعار و ترانه های کوهن توانسته اند با عمق و زیبایی بیانگر شرایط انسانی پراهمیت دنیای امروز باشند. گذشت زمان، روابط احساسی، سنت های اسرارآمیز شرق و غرب و روایت زندگی با سرودن حماسه هایی که نشانگر لحظات سرنوشت ساز تغییر و تحول در جریان گذر از اواخر قرن بیستم و رسیدن به اوایل قرن بیست و یکم است.»

کوهن در سخنانی ضمن دریافت جایزه خود به حاضران گفت: «بی نهایت خوشوقتم از این که می توانم چنین جایزه ارزشمند ادبی را از دست هموطنان هنرمندانی چون «ماشادو»، «گارسیا لورکا» و دوست عزیزم «مورنتو» یکی از برجسته ترین آهنگسازان و نوازندگان گیتار اسپانیایی جهان است دریافت کنم.»

از سوی دیگر باب دیلان نیز به نامزدی «نیوستات»، جایزه ادبی ارزشمند دیگری از کشور آلمان رسیده است که تا امروز به بزرگانی چون نویسنده کلمبیایی، گابریل گارسیا مارکز، آسیا جبار، نویسنده الجزایری و شاعر لهستانی، آدام زاگایِوسکی اهدا شده است.

باب دیلن که بارها صحبت از برنده شدن و دریافت جایزه نوبل ادبی توسط او به میان آمده است با ۹ نفر دیگربرای دریافت جایزه «نیوستات» رقابت خواهد کرد. از جمله «جان بنویل» برنده جایزه «بوکر» امسال، رمان نویس اهل بوسنی، الکساندر همون، شاعر اهل مراکش، طاهر بن جلون و نویسنده هندی تبار کانادایی، رابینتون میستری. نام برنده این جایزه در ماه سپتامبر آینده اعلام خواهد شد.

XS
SM
MD
LG